Kdy je možné přejet plnou bílou čáru na silnici

Pro některé lidi není čára zeď. Pro jiné to znamená, že se přes tuto čáru na silnici nesmí přejíždět, protože jinak hrozí pokuta. Existují ale výjimky, kdy lze čáru legálně přejet, aniž byste se pak museli s policisty dohadovat.

Na silnicích se můžete setkat s různým provedením čar. Jedná-li se o přerušovanou, je to jednoduché, takovou čáru můžete přejet například při předjíždění pomalejšího vozidla. Pak tu máme ale plnou čáru, která může mít podobu jednoho pruhu nebo i dvou.

Zákon čáry definuje takto:

Podélná čára souvislá – „je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.

Dvojitá podélná čára souvislá – „je zakázáno ji přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění. „

Už z definice lze snadno poznat, že je zakázáno přejíždění těchto bílých čar. V opačném případě hrozí pokuta. V tomto mají motoristé na jednostopém stroji výhodu, protože mohou předjíždět auto ve stejném pruhu, pokud se vedle něj vejdou a zároveň tímto manévrem neporuší zákaz přejetí plné čáry. Předjíždět mohou jen v případech, kdy to není dopravní značkou zakázáno nebo se nejedná o jiný zákaz dle zákona 361/2000 Sb.

Nezapomeňte, že když začnete předjíždět auto před vámi na přerušované čáře, ale do svého pruhu se vrátíte přes plnou čáru, dopouštíte se přestupku. Celý manévr musíte stihnout v úseku přerušované čáry, jinak porušujete zákon. Stejně tak by řidiči neměli plnou čáru přejíždět v případech, kdy předjíždí traktor nebo cyklistu, jinak se opět dopouští přestupku.

Pokuty

Jestliže řidič přejede plnou čáru a je policistou pokutován na místě, hrozí sankce 2 tisíce korun, ale bez bodů. Pokud ale řidič bude předjíždět v místě, kde je to zakázané a ještě je na silnici plná bílá čára, pak se to celé může trochu prodražit a pokuta se vyšplhá až do 10 tisíc korun a k tomu ještě řidič dostane body a také zákaz činnosti.

Kdy je tedy možné plnou čáru přejet?

Existují výjimky, kdy můžete plnou čáru přejet, a to pouze v těchto případech: na silnici se nachází nějaká překážka, tudíž z logiky věci ji budete muset objet a tím se třeba dostat koly i za plnou čáru. Další povolenou výjimkou je situace, kdy odbočujete – sjíždíte mimo pozemní komunikaci, například chcete se dostat ke svému domu nebo na polní cestu.

Autor: Vojtěch Koval,

Foto: Shutterstock,

zdroj: Centrum dopravního výzkumu, autojournal.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.