Končí vašemu autu technická během nouzového stavu? Musíte jednat, pokuta stále hrozí.

Za končící platnost řidičáků v době vyhlášení nouzového stavu vás nikdo nebude pokutovat. Ale nepleťte si to s končící platností technické prohlídky auta. Tato povinnost stále platí a hrozí vám pokuta.

Auto bez platné technické prohlídky podle předpisů nesmí na silnici a pokuta za tento přestupek může být až 2.000 korun. Pokud vůz navíc ohrožuje svým stavem bezpečnost na silnicích, pokuta může být až 10.000 korun a zákaz řízení až na jeden rok. To ovšem není jediné riziko. Pokud se totiž stanete účastníkem dopravní nehody, neplatí povinné ručení a uhradit veškeré způsobené škody vám může být nařízeno soudem. A může se jednat až o milionové částky.

Omezený režim

I pro stanice technické kontroly aktuálně platí, že ve vnitřních prostorách nesmí být více jak 30 lidí. Každá STK ale zavedla po vyhlášení nouzového stavu vlastní pravidla. Některé stanice, které byly dříve bez objednání, zavedly objednací systém. Na některých stanicích upravili pracovní dobu. Jiné zrušily příjem hotovosti nebo naopak ještě nezavedly platbu kartou. Určitě se proto vyplatí před návštěvou do vybrané STK zavolat a informovat se. Je-li to možné, domluvte si i konkrétní čas návštěvy. Za současné situace mohou být některé STK přetíženy a o vyhrocené situace mezi čekajícími klienty nemusí být nouze. Zeptejte se i na ceny, každá STK je má totiž trochu jinak nastavené. 

Co si vzít s sebou

Pro vaši představu nejdražší emise (asi 1200 Kč) a technickou prohlídku (asi 1200 Kč) mají vozy s pohonem na LPG. Všechno ostatní je levnější. Budete potřebovat velký technický průkaz a osvědčení o TP (malý techničák). Rozhodně nezapomeňte na povinnou roušku a vlastní pití, bufety jsou obvykle zavřené. 

Jak to bude probíhat

Většina stanic technické kontroly má tři pracoviště. Pokladnu, místo na měření emisí a kontrolní linku. Na každém pracovišti dostanete pokyny, co máte dělat. Sledujte také informační cedule v areálu. Pokud si nebudete vědět rady, začněte na pokladně. Jednotlivé úkony na STK jdou poměrně rychle. Měření emisí trvá asi 10 minut, průjezd linkou asi 10 minut a 10 minut může trvat, než vám připraví na pokladně všechny dokumenty. Záleží na tom, kolik aut bude před vámi. Obvyklá doba vyřízení na STK se pohybuje někde mezi 30 min až 1,5 hodiny. 

S kolika lidmi přijdete do styku

Pokud nepočítáme ostatní zákazníky, tak na STK budete přijímat pokyny od tří lidí. Jednou to bude pokladní při placení předem a předání techničáku. Technik na měření emisí bude potřebovat, abyste vystoupili, protože na místě řidiče má práci. Na lince technické kontroly si vás převezme další technik a dá vám pokyny, kdy máte zůstat sedět ve voze a kdy máte vystoupit a kam se postavit. Po vyjetí z linky zaparkujete a půjdete znovu na pokladnu pro technické průkazy, protokoly a stvrzenky. Tím máte hotovo. V případě pochybností o technickém stavu vašeho vozidla si nechte vůz připravit v servisu. Mechanici vědí, na co se zaměřit a vy tím ušetříte čas a omezíte kontakty s mnoha lidmi, když nebudete muset absolvovat opakovanou prohlídku. I servisy by totiž během nouzového stavu měly mít otevřeno.

 

Autor: Luděk Kortus

Zdroj: testyojetin.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.