Kontrola jednoho důležitého parametru u zimních pneumatik razantně sníží spotřebu. Ručně ušetříte desítky tisíc Kč za tankování

Správný výběr pneumatik je důležitější, než by se zprvu mohlo zdát. Se správným typem totiž můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit značné náklady při tankování.

Spotřeba paliva je v dnešní době stále více řešenou záležitostí. Cena pohonných hmot stále roste a s ní se zvyšují i samotné náklady na provoz automobilu, tedy i cestování. Řidiči se tak snaží všemi možnými způsoby co nejvíce snížit spotřebu paliva, a tím ušetřit za tankování. Mnoho z nich však neví, že množství spotřebovaných pohonných hmot je do určité míry ovlivněno právě také typem pneumatik. Při správné volbě gum tak můžete ušetřit.

Zásadním problémem je valivý odpor

Každá pneumatika se během jízdy otáčí. Při této činnosti dochází ke kontaktu mezi gumou a vozovkou, v důsledku čehož vzniká valivý odpor. Právě ten je rozhodující v souvislosti se zmiňovanou spotřebou paliva. Čím vyšší totiž tento odpor bude, tím vyšší bude i spotřeba paliva. Ta je nejvíce ovlivněna aerodynamikou celého vozidla, jeho hmotností a právě typem a kvalitou pneumatik.


i

Informační štítek napoví

Při nákupu pneumatik byste se tak měli pozorně zaměřit na štítek, který je umístěn na všech gumách, nehledě na cenu a kvalitu. Zpravidla na něm bývají důležité základní informace, jako je palivová (energetická) účinnost, hladina hluku a přilnavost za mokra. Pomocí těchto údajů se dá jednoduše porovnat několik typů a vybrat si ten správný. Při nákupu není dobré hledět pouze na cenu, protože v konečném důsledku se mohou vyplatit právě dražší pneumatiky.


i

Na druhou stranu je dobré zdůraznit, že nejvyšší cena pneumatik ještě nemusí znamenat nejnižší valivý odpor. Pneumatiky s nízkým valivým odporem a tedy i lepší energetickou účinností lze najít kromě prémiové také ve střední i ekonomické třídě. Levnější varianty však často vyzdvihují tuto vlastnost na úkor jiných, například jsou pak hlučnější nebo mají horší brzdnou dráhu. Je tak dobré si porovnat několik modelů a vybrat přijatelný kompromis. 

Pořizovací cena není všechno

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že kvalita pneumatik nebo jejich energetická účinnost nemůže hrát při celkové spotřebě automobilu významnou roli, opak je pravdou. Výrobci obecně udávají, že pokud si zvolíte na své vozidlo gumy třídy B, spotřeba bude proti třídě C nižší přibližně o 0,1 l na 100 km. Takové číslo není příliš významné, ale při důkladnějším porovnání nabývá na významu.


i

Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší třídou pneumatik se totiž pohybuje okolo 0,5 l na 100 km, což už není zanedbatelné. V konečném důsledku se vám tak může vyplatit vyšší počáteční investice při pořizování nových pneumatik. K tomu jako bonus dostanete také lepší vlastnosti, kratší brzdnou dráhu a menší hladinu hluku.

Autor: Ondřej Veselý

Zdroj: CarMag

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.