Kontroly na hranicích se Slovenskem pokračují. Vláda je prodloužila o 45 dní

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, jež měly původně skončit již 28. října, o dalších 45 dní. Ve čtvrtek to schválil kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Kontroly zavedené kvůli zvýšené migraci tak potrvají nejméně do 12. prosince. 

„Kvůli potřebě zvýšené ochrany před nelegální migrací jsme se rozhodli, že prodloužíme kontroly na hranicích se Slovenskem,“ oznámil ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že kontroly budou prodlouženy o dalších 15 dní.
Ministerstvo vnitra však později premiérovo vyjádření korigovalo s tím, že se jedná o prodloužení o dalších 45 dní. 

„Volný pohyb osob v rámci Schengenu je výdobytek mojí generace, o který nechceme přijít. Prodloužení je dílčí a krátkodobé řešení, které je ale v tuto chvíli nezbytné pro ochranu bezpečnosti v České republice. Tuto dobu využijeme k jednání jak se slovenskou stranou, tak na unijní úrovni,“ doplnil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Dvě různá nařízení
Fialův kabinet kontroly na hranicích prodloužil o 15 dní podle části evropského nařízení, jež umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Celková doba znovuzavedení ochrany vnitřních hranic by ale neměla překročit dva měsíce, podle tohoto nařízení tak budou platit do 12. listopadu. Dalších 30 dní pak budou fungovat podle jiné části nařízení, možné je i jejich další prodloužení.
Vláda ve čtvrtek schválila i nařízení, podle kterého bude policistům na hranicích pomáhat až 80 vojáků a 60 celníků.
Kontroly na česko-slovenských hranicích zavedla vláda na konci září, a to kvůli přílivu zejména syrských uprchlíků. Původně měly skončit již 8. října, později však byly prodlouženy až do 28. října. 

Autor: redakce Deník

Zdroj: denik.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.