Koupili jste, nebo prodali auto? Poradíme, jak vyřešit přepis vozidla

Pokud kupujete auto ne nové, ale od jiného majitele, přepisu automobilu se nevyhnete. Jak na to? Kde přepis vozidla provést? A kolik za tento úkon zaplatíte?

Rozhodli jste se koupit si automobil od jiného majitele? V tom případě jistě oceníte fakt, že na rozdíl od situace před několika lety došlo v průběhu času k několika změnám, které dělají přepis automobilu na nového majitele jednodušším. A my vám řekneme, jak na to.

V současné době se vozidla přepisují ze starého na nového majitele přímo. To znamená, že nedochází k dočasnému odhlášení automobilu z evidence. Převod díky tomu vyřešíte během jediné návštěvy úřadu. Což jistě oceníte, vzhledem k tomu, jak dlouhé fronty na úřadech na vás většinou čekají. Pokud není možné, aby se na místo registru vozidel dostavily obě osoby (prodávající i kupující), může se jedna, nebo obě strany nechat zastoupit na základě plné moci. A to nejlepší na konec? Můžete si zajít na jakýkoliv úřad, který si vyberete. Nemusíte tak kvůli svému novému autu cestovat napříč republikou.

Kde lze provést přepis vozidla?

I v letošním roce budou probíhat přepisy automobilů stejně, jako je tomu již od roku 2015. Právě tento rok přál změnám, které přepisy automobilů na nové vlastníky zjednodušily. Zatímco dříve přepis automobilů fungoval tak, že původní majitel vozidlo odhlásil a nový si musel v místě trvalého bydliště auto opět přihlásit, v současnosti je to jinak. Vozidlo se již neodhlaš

K tomu vám stačí úředně potvrzená plná moc na přepis vozidla. Pak s ní stačí přijít na úřad a vše vyřídit během jedné návštěvy. Velkou výhodou je fakt, že je jen na vás, který dopravní úřad navštívíte. I proto nemusíte kvůli přepisu jezdit přes celou republiku, vyřešit jej můžete třeba po cestě z práce. Přepis auto lze provést na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností. Nikdy si s sebou nezapomeňte vzít všechny potřebné dokumenty, případně i plnou moc.

Co je potřeba pro přepis vozidla?

Před tím, než vyrazíte na úřad, byste si měli připravit tyto dokumenty:

  • Vyplněnou Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • Kupní smlouvu (případně leasingovou smlouvu)
  • Velký a malý technický průkaz
  • Občanský průkaz osob, které jsou u přepisu auta osobně přítomné
  • Protokol o evidenční kontrole (ne starší 14 dnů) – evidenční kontrola se provádí na STK na automobil, nikoliv na osobu, proto může na kontrolu vyrazit s vozidlem kdokoliv
  • Platnou zelenou kartu
  • Úředně ověřenou plnou moc (pokud není jedna ze stran přítomna)
  • U právnických osob také výpis z rejstříku, u podnikatelů živnostenský list nebo koncesní listinu

Jak probíhá přepis auta?

Nyní záleží na tom, zda automobil kupujete nebo prodáváte. Podle toho si můžete přečíst, co vás čeká.

Když jste prodávající

V případě, že jste prodávajícím automobilu, zastavte se na úřadě s rozšířenou působností. Velkou výhodou je fakt, že se nemusí jednat o úřad v místě trvalého bydliště. Pokud se tedy s kupujícím domluvíte na předání v půli cesty, můžete navštívit tamní úřad společně. Samozřejmě se můžete nechat zastoupit kupujícím, když mu předáte úředně ověřenou plnou moc. Pak máte jako kupující povinnost vypovědět povinné ručení na auto, kdy bude moct vozidlo pojistit kupující.

Přepis automobilu je nutno zařídit do 10 dnů od jeho prodeje. V případě, že se tato lhůta nedodrží, jedná se o přestupek, za který vám hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. I proto se vozidlo snažte s kupujícím přepsat rovnou, případně si od něj vyžádejte jeho plnou moc a vše vyřiďte. Budete tak mít jistotu, že se v budoucnu vyhnete nepříjemným problémům.

Když jste kupující

Vás jako kupujícího by mělo jako první zajímat sjednání povinného ručení na nově koupené vozidlo. V případě koupě staršího ojetého vozu se nevyhnete ani evidenční prohlídce. Také vás čeká placení poplatků za převod, pokud to není ve vaší smlouvě uvedeno jinak.

Cena za přepis vozidla

Zajímá vás cena za přepis vozidla? Cena za přepis vozidla je posledních několik let neměnná. Za převod automobilu zaplatíte jakožto nový majitel na dopravním inspektorátu 800 korun. Poté bude třeba zaplatit ekodaň. Pokud automobil spadá pod normu EURO 0, 1 a 2, tak se ekodaň platí pouze jednou. V tomto případě je v technickém průkazu platba zaznamenána a nový majitel ji znovu neplatí. Ekodaň neplatí ani osoby ZTP.

Plná moc a přepis auta

Vzhledem k desetidenní lhůtě na přepis automobilu se spousta prodávajících bojí toho, že by kupující přepis zbytečně protahoval. I proto je řešením vzít si od něj úředně ověřenou plnou moc, kdy můžete celý proces přepisu vozidla vyřešit vy sami. Co se týče úředních pojmů: zmocněnec je osoba, která je pověřena na základě plné moci, a ten, kdo dané osobě plnou moc udělil, se nazývá zmocnitel. Plná moc musí být úředně ověřená. K ověření můžete využít Czech Point, který je na pobočkách České pošty, ale také na Živnostenském úřadě. Poplatek za plnou moc činí 30 korun.

Přepis motorového vozidla a ekologická daň

Vyšších poplatků byste se měli obávat u ekologické daně, která se platí při koupi starších vozidel, které nevyhovují novějším ekologickým normám. Výše tohoto poplatku se pak stanovuje dle emisní normy, kterou motor vozidla plní.

  • Norma EURO 0 – vozidla bez katalyzátoru, například starší Škodovky a vozidla s rokem výroby 1992 a starším. Vaše výdaje budou navýšeny o 10.000 korun.
  • Norma EURO 1 – zaplatíte 5.000 korun.
  • Norma EURO 2 – cena je stanovena na 3.000 korun.
  • Norma EURO 3 – vozidla splňující tuto normu poplatek neplatí, stejně jako vozidla novější.

 

Autor: Jan Zajíc 

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.