Pokud se vám to nestalo osobně, dost možná jste už o podobném případu slyšeli. Vedle stočených tachometrů jsou všemožně „zohýbané“ kupní smlouvy na auto dalším velkým nešvarem autobazarů. A nejen těch.
Kupující si za pár desítek tisíc koupí v bazaru ojetou Fabii a textu kupní smlouvy nevěnuje při jejím podpisu mnoho pozornosti. Vždyť je to rutinní záležitost, říká si. Jenže jaké je překvapení, když v několika příštích dnech a týdnech investuje do svého nového vozu takřka stejnou sumu, za jakou jej pořídil.
Když už se svítící kontrolkou motoru míří poněkolikáté do servisu, nedá mu to a prozkoumá kupní smlouvu, aby záhy zjistil, že se v ní upsal ke koupi vraku určeného především na náhradní díly. Z takové situace už se jen těžko dostává, přitom je nesmírně jednoduché jí předejít.
V přiložené galerii naleznete vzor kupní smlouvy na auto od kolegů z časopisu Svět motorů, kteří ji společně s právníky vybrousili k dokonalosti. Obsah je sestaven tak, aby vyhovoval při koupi vozu v bazaru i mezi dvěma jednotlivci. Autobazar má při každém prodeji zákonnou poučovací povinnost ohledně práv z odpovědnosti za vady. Takové poučení není v případě prodeje mezi soukromými osobami povinné, přesto jej v našem vzoru naleznete.
Vypíchneme-li body, které v kupní smlouvě vozu rozhodně nesmí chybět, jsou to nezaměnitelné identifikace obou stran, informace o vozidle jako tovární značka, typ auta, rok výroby, barva, číslo VIN, poznávací značka či počet najetých kilometrů.
Důrazné doporučení se týká co možná nejdetailnějšího a nejpravdivějšího popisu technického stavu vozidla. Asi nemá smysl rozebírat každý škrábaneček laku od létajících kamínků (u ojetého vozu se s nimi tak nějak počítá), avšak výraznější neduhy vozu by tu určitě měly být zaznamenány pro dobro obou stran, ale zejména kupujícího. Hodí se uvést i veškerou výbavu a další položky.
Další důležitou součástí je finanční ujednání, které obsahuje dohodnutou částku včetně měny a způsob, jakým bude obnos kupujícímu předán (osobně, převod na bankovní účet). Lze zde uvést termín, do kterého je prodávající povinen předat doklady a další náležitosti k vozu, jakož i výši sankce v případě jeho nedodržení.
Kupní smlouvu nezapomeňte vzít na úřad při přepisu vozidla, kromě smlouvy samotné však potřebujete i vyplněnou žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla, technický průkaz a osvědčení o registraci silničního vozidla a konečně protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který není starší než 30 dní.
Odkazy na vzor kupní smlouvy:
Autor: Stanislav Kolman
Zdroj: auto.cz