Kupovat dálniční známku, až když vidíte policii? Risk, který se nevyplatí

Koupit si dálniční známku až ve chvíli, kdy před sebou vidím policejní hlídku? Tvrdit, že si pro ni právě jedete? Nebo se snažit argumentovat tím, že auto není vaše? Na podobné triky či výmluvy zapomeňte, neuspějete s nimi, varuje policie.

Petr Novotný z Plzeňska po dálnici běžně nejezdí, a tak si dálniční známku pořídí až teď na cestu na dovolenou. „Protože jedeme v pátek a vracíme se až příští neděli, vystačím si s desetidenní. Koupím ji v den odjezdu nebo možná až cestou,“ plánuje.

Zdaleka není sám, vzhledem ke klouzavé platnosti elektronických dálničních známek odkládala řada motoristů jejich nákup až na letní prázdniny. Na poslední chvíli by ale čekat neměli. „V ideálním případě by si řidiči měli pořídit známku alespoň s několikadenním předstihem. Budou mít jistotu, že vše proběhlo v pořádku a v případě potřeby mohou bez problémů ještě opravit chybně zadané údaje,“ doporučuje ministr dopravy Karel Havlíček.

I po půlroce stále platí, že nejvíce lidí nakupuje dálniční e-známky v e-shopu. „Pořízení je snadné. Zjednodušeně řečeno stačí zadat SPZ a vyplnit e-mail. Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za 5 dní od úhrady,“ varuje Martin Opatrný, mluvčí s. p. CENDIS, který je provozovatelem systému elektronických dálničních známek.

Naivita řidičů


Někteří řidiči zkouší systém obcházet. Vjedou na zpoplatněnou komunikaci bez známky a kupují ji teprve, když před sebou uvidí hlídku policie nebo celní správy. Jenže to narazí. „Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Podobné je to podle něj i s nákupem na čerpacích stanicích EuroOil. Přesto, že některé jejich pobočky jsou na zpoplatněných úsecích, výmluvy řidičů, že si pro známku právě jedou, opět neobstojí.

Nejčastěji motoristé podle policie při silniční kontrole argumentují tím, že mají firemní nebo půjčené vozidlo. I v takovém případě ale za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky se na místě může vyšplhat na 5 tisíc Kč a ve správním řízení až na 20 tisíc korun.

Autor: Milan kilián

Zdroj: denik.cz

 

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.