Kupte si ojeté auto, ale dobře si ho prověřte

Chcete vyměnit své auto za nové a přemýšlíte jak na to? Je lepší s ohledem na peněženku volit levnější ojeté auto, nebo raději neriskovat a vybrat si nové? Příjmy Čechů sice statisticky rostou, ale pro naprostou většinu lidí je částka za auto v řádu více set tisíc za nové auto stále nereálná. Právě proto se v naší zemi prodává 3 krát více ojetých než nových vozů. Ty si pořizují do svých vozových parků většinou firmy. Z tohoto pohledu je ojeté auto dobrá volba. Je ho ale potřeba co nejdůkladněji před koupí prověřit…

Cena nového vozu začne rapidně klesat ihned po prodeji a rychlost klesání závisí na značce, modelu, motorizaci a výbavě vozidla. Vozy nejčastěji prodávaných značek si nejlépe drží cenu, ale i tak mají po 3 letech většinou poloviční cenu oproti původní ceně a po 5 letech třetinovou. Po 10 letech se pak cena většiny aut pohybuje kolem 100.000 Kč bez ohledu na původní pořizovací cenu. „Tyto cenové úvahy hovoří jasně ve prospěch koupě ojetiny. Většina motoristů ale dnes již chápe, že pořízení ojetého vozu přináší spoustu rizik. Často je jim však líto vynaložit jakékoli peníze na jejich snížení. Přitom částky jsou ve srovnání s pořizovací cenou a budoucími provozními náklady auta naprosto zanedbatelné,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Nejvyužívanějším nástrojem pro prověření ojetého vozidla je systém AUTOTRACER dostupný online na www.zkontrolujsiauto.cz. Jeho použití je jednoduché a zcela transparentní. Po zadání VIN se vám ihned ZDARMA zobrazí souhrn všech dostupných informací z historie vozidla. Tyto informace získává Cebia – provozovatel systému AUTOTRACER od tisíců partnerů v ČR i zahraničí. Celkem systém AUTOTRACER disponuje více než miliardou dat o vozidlech a průměrně poskytuje 6 až 7 stavů tachometru k vozidlu. Zakoupením informací získáte obraz o historii vybraného auta z pohledu vývoje stavu tachometru, zjistíte skutečné datum výroby, dozvíte se o případných pojistných událostech, prohlédnete si servisní historii a řadu dalších informací.

Pokud si koupíte ojetinu a nezjistíte si její historii, nebo k ní nejsou dostupné údaje, může se vám v budoucnu značně prodražit zejména na nákladech za servis.

 
Zdroj: magazín.automodul.cz
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.