Kupujete ojeté auto? Hotovost v kapse dnes už jako argument nefunguje

Trh s ojetými auty se mění, my doufáme, že k lepšímu, že se vyrovnáváme kvalitou trhu západní Evropy či USA.

V souvislosti s proměnou trhu je tady pak relativně nový fenomén a to ten, že není zapotřebí disponovat hotovými penězi a že bezhotovostní financování nutně nemusí znamenat vyloženě nevýhodné. Jistě, v určitých vrstvách heslo „ukázaná platí“ má svou váhu a jsou místa, kde koupíte auto snáz, když přijdete s hotovostí v ruce, ale v tom případě se nejedná o velké či renomované prodejce a autobazary.

Naopak, hotovost, pokud překračuje hranici stanovenou jako legální, může být pro prodávajícího nepříjemností, která by mohla zavdat potížím. Jednak je zde riziko převzetí poškozených či dokonce falešných bankovek, ale hlavně se příjemce vyšší než povolené částky vystavuje riziku kontroly finančním úřadem. Parafrází známé filmové hlášky musíme říct, že zákon mluví jasně, když zakazuje provádět platby vyšší než 270 000 Kč v hotovosti, nutností je platby nad 270 000 Kč řešit bezhotovostní platbou. Tato je pak definována „prostřednictvím osoby oprávněné poskytnout platební služby nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb formou poštovního poukazu.“

Důvodem je pak hlavně omezení daňových úniků a působení proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, ale také zvýšení bezpečnosti zúčastněných subjektů, racionalizace a optimalizace peněžního hotovostního oběhu. Pro koho zákon platí? Jak pro fyzické, tak i právnické osoby – tedy pro všechny, platit hotově lze nad tento limit pouze zvláštní typy plateb, a to například daně, poplatky, důchody.

Pokud tedy nějaký prodejce vyžaduje někdo pouze hotovost, může jít o soukromou osobu, která prodává auto a nemá zkušenosti s jiným typem financování či nezná daný zákon, anebo o profesionální prodejce, který ale nemusí být seriózní, a leckdy vědomě, nechce zanechat stopu prostřednictvím jiné než hotovostní transakce. Velký, renomovaný prodejce a autobazar nejenom že nemá problém s bezhotovostním stykem, nabízí dokonce většinou možnosti financování úvěrem a podobnými prostředky. Je samozřejmě na každém, jestli se mu vyplatí půjčit i peníze, kde zaplatí úrok, ale nemusí investovat celou částku. Anebo jestli je pro kupujícího výhodnější zaplatit svými penězi, každopádně možnost volby tady je.

Služby pro zákazníky se rozšiřují, což selektuje a čistí trh, protože malé autobazary, pokud nechtějí akceptovat nové trendy. Mezi ty, v porovnání s minulými dobami, patří to, že – jak už bylo řečeno – zanikají malé autobazary, a ty co fungují dál, se koncentrují do větších měst. Dbá se na pečlivý výběr ojetin s jasnou servisní historií, koupit si auto po tmě, bez dokladů, hotově, na periferii, to už snad dnes nikdo nenavrhuje, nikdo na to nepřistoupí.

Dochází k rozšiřování služeb prodejců, nejenom v kontrole a prověřování aut, ale jde o nové způsoby financování, které musí reagovat na situaci na trhu ojetých vozidel (operativní leasingy, sdílení vozidel), řeší se flexibilita délky vlastnictví a rychlá likvidita, pokud majitel auta chce rychle vůz prodat, a – jak už bylo řečeno – mizí dříve tolik běžné placení za vozidlo celé částky v hotovosti a rozšiřuje se forma různých typů splátek, úvěrů a podobných finančních produktů. To, že má kupující peníze hotově v kapse, už jako argument, například na snížení ceny, nefunguje.

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.