Letní dovolená autem bezpečně: Na co si dát pozor, než vyrazíte?

Automobil patří i za normálních okolností mezi velmi oblíbené dopravní prostředky pro cestování na letní dovolenou. A v době koronavirových opatření jeho význam s velkou pravděpodobností ještě vzroste.

Bridgestone proto přináší přehled nejdůležitějších tipů a rad pro motoristy, kteří chtějí dojet do svého cíle bezpečně, bez stresu a v dobré náladě. Mnohé řidiče možná překvapí, jak důležitou roli hrají pro bezpečnou jízdu pneumatiky.

andemie onemocnění COVID-19 přinesla ve většině zemí značná omezení svobody cestování, která se navíc mohou průběžně měnit. Pokud tedy plánujete cestu do zahraničí, informujte se předem o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních nejen v zemi cílové, ale případně i v zemích, jimiž budete jen projíždět. A při uzavírání cestovního pojištění si ověřte, zda jsou jím pokryty léčebné výlohy i v případě onemocnění COVID-19.

Dostatek času na pečlivou přípravu si vyhraďte také pro svůj automobil. Důkladnou kontrolu jeho technického stavu můžete svěřit profesionálům v autorizovaných servisech, ale řadu důležitých bodů zvládnete ve vlastní režii. Mezi ty nejdůležitější patří bezesporu často přehlížené pneumatiky, které mají zásadní vliv na bezpečnost jízdy, komfort cestujících i hospodárnost provozu. A nikdo nezná pneumatiky lépe než odborníci společnosti Bridgestone, kteří mají pro všechny zapálené cestovatele hned několik dobrých doporučení:

Zaostřeno na pneumatiky

Pneumatiky jsou jediným bezpečnostním systémem, který udržuje kontakt vozu s povrchem silnice. Z toho vyplývá jejich nezastupitelná úloha při zajišťování bezpečnosti silničního provozu. A také první doporučení: šetřit na pneumatikách se nevyplácí. Pokud jste se například rozhodli, že ponecháte zimní pneumatiky na svém voze i přes léto, vězte, že tím ohrožujete bezpečnost nejen svou a svých spolucestujících, ale také všech ostatních účastníků silničního provozu. V porovnání s letními pneumatikami totiž může být vzdálenost, na které váš vůz v kritické situaci zastaví, až o 30 % delší.

V kritických situacích je rozhodující také dobrá ovladatelnost vozu. I tu významně ovlivňuje volba kvalitních pneumatik a také udržování doporučeného tlaku v pneumatikách. Příliš nízký tlak přináší kompromisy při brzdění a změnách směru. A také zvyšuje náklady, protože vůz na podhuštěných pneumatikách spotřebuje více paliva. Navíc budete muset pneumatiky dřív vyměnit, protože se rychleji opotřebují.

Doporučené hodnoty tlaku, které naleznete v návodu k obsluze vozidla, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže, platí pro studené pneumatiky. Proto tlak kontrolujte před jízdou, nebo po jízdě dopřejte pneumatikám dostatečný čas k vychladnutí. U zahřátých pneumatik bývají naměřené hodnoty kvůli tepelné roztažnosti vzduchu vyšší. Tlak v pneumatikách měřte alespoň jednou za měsíc a před jízdou na letní dovolenou s naloženým vozem nezapomeňte tlak zvýšit podle doporučení výrobce.

Dalším ostře sledovaným parametrem u pneumatik, je hloubka dezénu. Na tu dokonce pamatuje i legislativa. Ta pro letní pneumatiky předepisuje minimální hloubku dezénu 1,6 mm. Ke zjištění hloubky dezénu můžete použít speciální měřidlo nebo integrovaný ukazatel opotřebení na pneumatikách. Tvoří-li ukazatele opotřebení jednu rovinu s vnějším okrajem pneumatiky, značí to, že nastal čas pro výměnu pneumatiky. V nouzi si vystačíte i s mincí v hodnotě 1 euro. Jestliže po jejím vložení do dezénu uvidíte žlutý okraj, dosáhla pneumatika konce své životnosti.

Při kontrole dezénu se zaměřte také na drobná poškození pneumatik, která by mohla při velkém zatížení a vysokých letních teplotách vést za jízdy až k prasknutí pneumatiky s případnou ztrátou řiditelnosti vozidla. Všechny uvedené rady platí nejen pro samotný automobil, ale také pro případná přípojná vozidla včetně obytných přívěsů. Stejně jako u obytných vozů, které byly delší dobu mimo provoz, věnujte kontrole jejich pneumatik mimořádnou pozornost.

Doplňte provozní náplně

I technicky méně zdatní motoristé zvládnou před odjezdem zkontrolovat stavy důležitých provozních náplní a případně je doplnit. Pro spolehlivý běh motoru je zapotřebí optimální množství motorového oleje a chladicí kapaliny. Nezapomeňte také dolít kapalinu do ostřikovačů. V letním období oceníte produkty, které obsahují speciální čisticí přísady usnadňující odstraňování hmyzu ze skla čelního okna. Neméně důležitý je stav samotných stíracích lišt, které by měly okno dokonale zbavovat vrstvy vody a nečistot v celé stírané ploše bez proužků a šmouh. Opotřebované stěrače před odjezdem na prázdninové cesty vyměňte za nové.

Vidět a být viděn

V létě svítí slunce celý den jen v polárních oblastech, a tak je pro bezpečnost silničního provozu nezbytné i dokonale funkční osvětlení od světlometů přes ukazatele směru až po brzdová světla. V některých zemích, jako je Itálie, Švédsko, Švýcarsko nebo Česká republika, platí navíc povinnost svícení i za dne. Ke kontrole osvětlení je vhodné přizvat druhou osobu, která potvrdí funkčnost řidičem postupně zapínaných a vypínaných světel.

Štěstí přeje připraveným

Pokud cestujete do zahraničí, ověřte si rozsah povinné výbavy vozidla v zemích, jimiž budete projíždět, a případně bezpečnostní výbavu automobilu doplňte, pokud nechcete riskovat pokutu. Mezi základní prvky patří výstražný trojúhelník, lékárnička a reflexní vesty v dostatečném počtu, nejlépe pro všechny cestující. Některé země vyžadují další položky povinné výbavy.

S přípravou vozidla na prázdninové cestování nečekejte až na poslední chvíli a pusťte se do ní s dostatečným předstihem. Získáte tak časové rezervy pro řešení případných nedostatků, ať se jedná o servisní zásahy s nutností objednávat náhradní díly, nebo o výměnu pneumatik. Za volant budete díky těmto drobným kontrolám usedat s pocitem jistoty, že jste udělali maximum pro to, abyste do cíle dojeli bez zbytečného stresu a poruch, a mohli si tak naplno užívat vytouženého dobrodružství a odpočinku se svými blízkými.

Autor: Tomáš Malík

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.