Letní sezóna začíná, jste na ni připraveni?

Připraveni tedy ani ne tak vy, jako vaše auto, které po zimním období potřebuje péči i v měsících, kdy klimatické podmínky nejsou zdánlivě tak náročné.

Zima je zima, a i když v našich končinách v posledních letech dávno již nepřipomíná výjevy z Ladových obrázků, ale jakýsi mix mezi jarem a podzimem, tak všichni řidiči vědí, že na zimní sezónu musí auto důkladně připravit ještě před nástupem mrazů. a nejde "jenom" o zimní pneumatiky. Že je nutné auto správně nachystat i na léto, už tak rozšířená věc není. Třeba podle zkušeností společnosti AAA AUTO, za které mluví generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

I letos jaro udeřilo plnou silou už před několika týdny, ale řada řidičů jako by si toho ještě ani nevšimla.“ A dodává, že „před zimou řidiče zpravidla k aktivní přípravě vozu přiměje obava o bezpečnost a o případnou ztrátu mobility. V létě už toto nebezpečí tak intenzivně nevnímají, to však neznamená, že by měli přípravu na úspěšný přechod do letní sezóny jakkoli podceňovat.“
Co je tedy na pořadu dne? V první řadě je třeba auto přezout na letní pneumatiky - o dojíždění "zimáků" už jsme psali mnohokrát. Takže víme, že zimní pneumatiky jsou za určitých podmínek povinné jen do konce března, řidiči by je pak měli vyměnit za letní hned, když průměrná teplota vzroste nad 7°C.

Jaro je dále ideálním okamžikem pro pravidelný servis klimatizace, která pak dostane v letní sezóně pořádně zabrat. Kontrolu její správné funkčnosti, doplnění chladicího média a výměnu kabinového filtru je správné svěřit odborníkům v autoservisu. Zejména citlivější jedinci by měli filtr zanesený nejrůznějšími mikroorganismy a sporami plísní měnit každý rok, nejenže tím zvýší účinnost klimatizace, ale hlavně zabrání možným alergickým reakcím cestujících.
Zevrubná jarní prohlídka by dále měla zahrnovat kontrolu stavu chladící a brzdové kapaliny, kontrolu brzd (těsnost brzdového vedení a hadiček) a tlumičů. Doporučuje se nechat zkontrolovat také dostatečné nabití akumulátoru. Nezbytnou součástí prohlídky je i zjištění stavu, případně výměna vzduchového a palivového filtru. A konečně je pak třeba zbavit vůz zimních nečistot a zbytku soli. „Doporučujeme návštěvu myčky a absolvování programu zahrnujícího mytí podvozku a finální vosk. Ještě předtím je vhodné využít návštěvy odborného pracoviště a nechat si při prohlídce vozu rovnou vyčistit motorový prostor,“ říká Karolína Topolová. Pravidelným rituálem by při vstupu do letní sezóny podle ní měla být i kontrola, případně výměna gumových stírátek stěračů.

Zdroj: AAA Auto, autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.