Je nejvyšší čas šetrně sloupnout z čelního skla starou dálniční známku pro rok 2019, nechávat ji tam až do výměny za novou a první jízdy po dálnici se nemusí vyplatit. Za jízdu s prošlým kuponem může policie řidiči udělit pokutu až pět tisíc korun na místě, ve správním řízení se částka může vyšplhat až na sto tisíc.
Pokud míříte na dálnici, známky rovnou vyměňte. „Stejná sankce hrozí také v případě, pokud nebude nový dálniční kupon nalepen, nebo na něm nebude řádně vyplněna registrační značka - kupon je pak neplatný,“ uvedla již dříve pro iDNES.cz inspektorka Hana Rubášová z Policejního prezídia České republiky.
Nový a poslední roční dálniční kupon v tištěné podobě má pro letošní rok červenou barvu a opět je kruhový. Měsíční známka je ve tvaru fialového čtverce, desetidenní viněta má tvar žlutého trojúhelníku.
Stejně, jako tomu bylo doposud, seženou řidiči dálniční známky na benzinových pumpách či na poštách. „Motoristům je doporučováno kupovat dálniční kupóny pouze na oficiálních prodejních místech, jejichž seznam je uveden na webu Státního fondu dopravní infrastruktury,“ upozornil fond na svých stránkách. Úplný seznam distribučních míst najdete ZDE.
Cena zůstává i pro letošní rok stejná - za roční známku musíme z peněženek vytáhnout 1500 korun, cena měsíčního kuponu je 440 korun a ten desetidenní stojí 310 korun. Přestože od příštího roku stát zavádí elektronické dálniční známky, zůstává platnost i poslední roční tištěné známky 14 měsíců (tedy od 1. prosince 2019 až do 31. ledna 2021).
Prodej i emise dálničních kuponů se rok od roku zvyšují. Zatímco v roce 2017 se prodalo téměř 2 415 000 ročních dálničních kuponů za 3,622 miliardy korun, v loňském roce to bylo už přes 2 631 000 ročních dálničních známek v hodnotě 3,947 miliardy korun.
Pro rok 2020 nechalo ministerstvo dopravy vyrobit 2 800 000 ročních dálničních kuponů v hodnotě 4,2 miliardy korun.
Státní fond dopravní infrastruktury chystá elektronické dálniční známky, které začnou platit od 1. ledna 2021. Ty roční mají nově platit po dobu 365 dní, bez ohledu na letopočet v kalendáři. Řidiči si viněty pořídí v e-shopu nebo třeba přes mobilní aplikaci, navíc jim odpadne povinnosti lepení či strhávání tištěného kuponu.
Prodej nových elektronických dálničních známek by měl podle resortu odstartovat v průběhu prosince 2020.
Elektromobily a auta na vodík známku mít nemusí
Dálniční známku (podle § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích) mimo vozidel integrovaného záchranného systému (IZS) a obdobných nemusí mít vozy přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou, provozované domovem pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě osob se zdravotním postižením.
„Nově za dálniční kupon nebudou muset platit auta na elektřinu nebo vodík a některé hybridní vozy, pokud hodnota CO2 nepřekročí 50 g/km,“ informovalo na svých webových stránkách ministerstvo dopravy. Umožňuje to od letoška novela zákona o pozemních komunikacích.
Pár pravidel
Než vylepíte novou známku, nejdříve opatrně odstraňte starý kupon. Viněta je opatřená kvalitní lepicí vrstvou, a tak se vyplatí postupovat pomalu. Jen zázrakem jde sloupnout v jednom kuse a bez pozůstatků na skle. Účinnou metodou je například zahřát známku fénem na vlasy a jakmile se lepidlo trochu uvolní, opatrně ji odstranit. K tomu výborně poslouží například žiletka, nebo si lze za pár korun pořídit speciální škrabku. Zbytky lepidla pak jdou dobře odstranit odmašťovačem.
Odstranění dálniční známky nabízejí i některé autoservisy, které varují před neodborným poškozením čelního skla. Podrobnější postup najdete v článkovém videu.
Dálniční kupon pro rok 2020 má opět dvě části. Do té menší vepište nesmazatelnou tužkou či lihovým fixem SPZ vozu a uschovejte jej pro případnou kontrolu, větší část kuponu rovněž opatřete SPZkou a vlepte jej podle návodu do pravé spodní části čelního skla tak, aby řidiči nepřekážela ve výhledu, ale zároveň aby byla dostatečně viditelná pro případnou policejní kontrolu.
Dálniční známky jsou nepřenosné a nesmí se přelepovat ze skla na sklo. Pokud má vůz nehodu a čelní sklo s novou platnou známkou se rozbije, je možné si za správní poplatek a s kontrolním útržkem od původní známky vyřídit vinětu novou. Přesné instrukce najdete na webu SFDI.
Zdroj: idnes.cz