Máte doma psa? Pro vaše zdraví to je jedině dobře

Majitelům psů hrozí nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění než těm, kteří psa nemají. Zjistila to studie ve Švédsku, která zkoumala 3,4 milionu obyvatel ve věkovém rozmezí 40-80 let. Zprávu přinesl server BBC.

Tým expertů analyzoval národní registry obyvatel a porovnal je s majiteli psů. Z výsledků jim vyplynulo, že zejména lidé, kteří chovají lovecké psy, mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Za tím může stát jednoduchý fakt, a sice že pes nepřímo donutí svého pána k fyzické aktivitě, nicméně vědci tvrdí, že záleží spíše na lidech samotných, neboť jsou aktivní, a proto si čtyřnohého mazlíčka pořídí.

Vlastnění psa pak jedince může ochránit před vznikem nemocí, protože se během venčení více socializuje. Pes navíc pozitivně pozmění jeho bakteriální mikrobiom (orgán zahrnující skupiny mikroskopických druhů, které žijí ve střevě) tím, že doma pozmění nečistotu, a vystaví tak svého pána bakteriím, kterým by jinak nečelil.

Mít psa pak nejvíce prospívá lidem, kteří žijí sami. "Výsledky ukázaly, že u majitelů psa, kteří jsou single, je riziko předčasného úmrtí o 33 procent nižší a o 11 procent nižší, co se týče možného srdečního záchvatu," uvedla vedoucí studie Mwenya Mubangaová z Uppsala University.

Nekonkrétní odpovědi

"Vlastnění psa je spojeno s nižší úmrtností a rizikem srdečních onemocnění. To už ukázaly i předchozí studie, žádná z nich ale nebyla tak průkazná, a to zejména kvůli menšímu vzorku populace," řekl Mike Knapton z charitativní organizace British Heart Foundation.

"Tyhle typy studií hledají asociace ve velkých populacích, ale neposkytují konkrétní odpovědi na to, jak psi chrání svého majitele před kardiovaskulárním onemocněním. Mezi majiteli a ´nemajiteli´ psů navíc už může být rozdíl ještě předtím, než si psa pořídí, což může konečné výsledky naší studie ovlivnit. Někteří lidé si prostě pořizují psa, protože vedou fyzicky aktivní život," sdělila spoluautorka studie Tove Fallová.

 

Zdroj: tyden.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.