Mezi řidiči koluje řada absurdních rad, jak se dá snížit spotřeba paliva

Jsou rady, jak se dá spotřeba auta snížit skutečně efektivně. A potom jsou rady, které působí spíše absurdně.

Nejenom, že mezi řidiči neustále kolují, ale někteří jim dokonce i věří a dokonce dané postupy zkouší. Co patří mezi nejznámější možné absurdity? Podívejme se.

Tankování pouze ráno

Velmi úsměvně působí postup založený na tom, že by se mělo tankovat pouze ráno. A to kvůli nižším teplotám. Ty mají vliv na fyzikální vlastnosti paliva a podle této rady dojde k tomu, že při stejném přídělu litrů se do paliva dostane vlivem nižšího objemu nafty nebo benzinu více paliva, než pokud je tankováno odpoledne. Jde samozřejmě o hloupost, už jenom proto, že vzhledem k umístění palivových nádrží teplota čerpaného paliva až tak výrazně nekolísá.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vypnutá klimatizace, otevřená okénka

Ano, klimatizace má na spotřebu vliv, o tom není pochyb. Nutno však dodat, že spíše minimální. Je pravdou, že při jízdě bez klimatizace se ušetřit opravdu dá. Absurdní radou je však místo klimatizace otevřít okénka. V takovém případě se mění aerodynamika celého auta a výsledkem může být dokonce i to, že spotřeba bude stejná, ne-li větší, než pokud bychom si užívali komfortu se zapnutou klimatizací.

Jízda na rezervu

 

Čím méně paliva v nádrži, tím má auto nižší hmotnost a tím pochopitelně méně paliva spotřebuje. Ano, to je logické a je to také pravdivé. Zároveň však dodejme, že jízda na rezervu s sebou přináší řadu nepříjemností. Může to být výrazný poměr nečistot a riziko ucpání filtrů, stejně jako to může být kondenzace v nádrži a mísení vody s palivem. Kvůli ušetřeným pár deci tak můžeme jít naproti dalším problémům.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jízda za kamionem

 
Další radou je jezdit za kamionem, co nejblíže konce jeho návěsu. Díky tomu výrazně snižujeme odpor vzduchu a to se pozitivně podepíše na spotřebě. Ano, i toto je pravdou, ale zároveň jde o radu poměrně absurdní. Nejenom, že nám jízda bude vzhledem k rychlosti kamionů 80 kilometrů v hodině trvat déle, ale také riskujeme, že nemusíme dobrzdit. A v budoucnu za nedodržení bezpečné vzdálenosti riskujeme i pokutu.

Správný výběr parkovacího místa

Ano, i to je jedna z absurdních rad, jak ušetřit spotřebu. Na čem je založena? Na co nejmenším manévrování při parkování. Ideální je vybrat dobře dostupné parkovací místo, kam napoprvé najedeme a napoprvé vyjedeme. Tím nebudeme zbytečně popojíždět a tím plýtvat drahocenné palivo.

 

Autor: Daniel Hamžík

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.