Minuty před startem: na cestě k moři odpočívejte a pijte

Školní brašna letí do kouta, "tu trojku z matiky probereme na místě", dosmažit řízky, zalít kytky, zamknout, jedem. S posledním červnovým pátkem začne tradiční exodus na dovolenou. Češi už tradičně startují auta naložená po střechu a hurá k moři. Čtěte rady na poslední chvíle před startem.

 

Přestávky každou hodinu a půl

Při cestě na dovolenou je vždy třeba myslet v první řadě na komfort řidiče. Netrénovaní šoféři si pro cestu na dovolenou často naordinují nesmyslné porce kilometrů řízení v kuse, jen aby byli u moře o několik hodin dřív.

Maximální doba nepřetržitého řízení by v běžném provozu neměla přesáhnout čtyři hodiny. Každou hodinu a půl jízdy by tedy podle odborníků mělo následovat malé rozcvičení, které rozproudí krev.

Nejčastější příčinou nehody na dlouhých tratích je únava způsobená nezvykle dlouhým zatížením organismu.  Při noční jízdě platí, že mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní je lidský organismus nejvíce unavený a v přirozeném útlumu.

Řidiči se snaží s únavou bojovat nejčastěji pitím kávy. Odborníci ale doporučují účinek kofeinu nepřeceňovat. Krátkodobě sice oddálí pocit únavy, ten se ale později může dostavit mnohem intenzivněji. Káva navíc organismus odvodňuje.

Pozor na horko

V letních vedrech se interiér auta rozpaluje natolik, že v něm bez větrání posádka nevydrží. V poledním žáru se vnitřek černého auta vyhřeje i na více než 70 stupňů. Posádce hrozí úpal: dech a tep se zrychlí, přichází bolest hlavy a pocity závratě.

Lékaři, policisté i sami řidiči se shodují, že vedro za volantem hodně ovlivňuje psychiku, vyvolává stres a ohrožuje zvláště ty řidiče, kteří mají například nemocné srdce.

Podle statistik vedro může i za zvýšení počtu nehod. Řidičům se v pomalu popojíždějících kolonách může rychle přehřát organismus, což má vliv na koncentraci. Zvyšuje se podrážděnost a agresivita. V krajním případě může dojít až k dehydrataci a bezvědomí.

Myslete také na zpáteční cestu. Neplánujte si návrat s dojezdem "na doraz". Řidič musí před cestou odpočívat. Počítejte také opět se zácpami a uzavírkami.

Na poslední chvíli

V autě by měla být minimálně česká povinná výbava. Vyplatí se ji zkontrolovat, zejména rezervní žárovky a pojistky (od každého kusu jedna).

Neuškodí prohlídka lékárničky, koupě vhodného hasicího přístroje, přibalení lana, rukavic, baterky, čisticí houby a u starších vozů také problémových náhradních dílů, které byste špatně sháněli. Chybět nesmí výstražný trojúhelník. Pro případ uvíznutí v koloně je dobré mít plnou nádrž a v autě připravené pití.

Jestliže vyrážíte se služebním nebo půjčeným autem, kde nejste uvedeni jako majitelé osvědčení o technickém průkazu, nechte si od zapůjčitele podepsat plnou moc k vycestování do zahraničí.

Plán cesty

Naplánujte si trasu, kudy chcete jet. Zjistěte, zda se tam v době vaší dovolené nechystají uzavírky. K tomu vám může významně pomoci nejen navigace, ale také plánovač cest, dobře se aktuální informace hledají na internetu. Začátkem prázdnin a na jejich konci je totiž nutné počítat s dopravními zácpami dlouhými i několik hodin.

Zkuste si také naplánovat tankování, kde je palivo levnější. Ceny benzinu se zjišťují ale těžko, pozeptejte se mezi známými. Poslední zprávy říkají, že benzin v Chorvatsku je levnější než v ČR, hodně drahý je naopak v Itálii (více čtěte zde).

Při plánování cesty je třeba pamatovat na mýtné. Kromě sousedního Německa je s ním nutné počítat ve všech ostatních zemích.

Když dojde na setkání se zahraničním policistou, buďte pokorní a poslušní. Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte, při výslechu u policie má cizinec právo na tlumočníka. Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší obrátit se na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené.

Zdroj: auto.dnes

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.