Co s tím? Podívejte se, co radí experti Toyoty. "Řešení je jednoduché a stojí pár korun," vzkazují.
Za to, že se vám v autě na podzim a v zimě mlží okna, nemůže jen počasí. Obecně je na vině vlhkost v kabině vozu. Jakmile se tedy uvnitř ocitne cokoli mokrého, po zapnutí topení se voda začne hned odpařovat, a kvůli tomu pak z okna nic nevidíte.
Zabránit tomu můžete celkem snadno tím, že budete ve voze permanentně větrat. Jenže komu by se uprostřed zimy chtělo cestovat s otevřeným oknem?
Existuje i několik pohodlnějších řešení: Na zimu můžete například věčně vlhké koberečky vyměnit za gumové, do nichž se voda nevsakuje.Také jakékoli mokré nebo navlhlé věci nebo oblečení nechávejte aspoň v kufru auta.
Věnujte čas tomu, že okno důkladně vyčistíte. Nejen zvenčí (námraza a sníh z vnější strany zpomalují jejich prohřátí a přispívají k mlžení), ale také zevnitř. Umyjte ho podobně, jako okna doma, aby na něm nezůstala žádná mastnota, která zamlžení ještě podporuje.
První pomocí je samozřejmě klimatizace, ale je potřeba ji používat správně - nikdy nezapínejte jen vnitřní okruh a proudění vzduchu nasměrujte výhradně na okno, aby bylo silnější.
Vyplatí se také nechat klimatizaci jednou ročně vyčistit, aby nečistoty z ní čerstvě umyté okno zase nezašpinily.
Pomůže také výměna kabinového (pylového) filtru, kterou byste měli absolvovat jednou ročně a bývá součástí servisní prohlídky. "Starý zanesený filtr totiž špatně absorbuje vlhkost, a tak vám v zimě vůbec nepomáhá," podotýkají odborníci Toyoty.
Existuje i pár "neodborných", ale celkem dobře fungujících triků. Třeba trocha kočkolitu, tedy steliva pro kočky ve staré ponožce nebo plátěném pytlíku. Když tenhle balíček dobře umístíte někde v přední části auta, nasákne vlhkost a mlžení tak aspoň částečně zabrání.
A nebo zkuste metodu bývalého inženýra NASA, vynálezce a popularizátora vědy Marka B. Robera, jehož vychytávky, nápady a triky pro kutily na YouTube sledují miliony lidí.
Rober vyzkoušel všechny možné postupy a "babské rady" a tady je podle něj ten úplně nejúčinnější postup ve čtyřech krocích:
1 ) Zapněte topení v autě na plný výkon. Horký vzduch pojme více vlhkosti.
2) Zapněte klimatizaci. Jakmile vzduch bude procházet studeným klimatizačním okruhem, vytáhne to z něj vlhkost.
3) Ujistěte se, že máte vypnutou vnitřní cirkulaci vzduchu. "V zimě je vzduch studený, takže se v něm nedrží tolik vlhkosti, jakmile ho ale ohřejete, bude mít velkou absorpční kapacitu," popisuje Rober. Zahřátý a vlhký vzduch pak musí z auta ven.
4) Pootevřete co nejvíc oken to jde. I několik sekund stačí, abyste umožnili výměnu vlhkého vzduchu v autě se studeným suchým vzduchem venku.
Samozřejmě existuje řada proměnných, jako je aktuální počasí a podobně, ale vědec tvrdí, že dodržením jeho čtyř kroků můžete zkrátit čas potřebný na odmlžení auta na polovinu.
Autor: TN.cz
Zdroj: TN.cz