Množí se krádeže pohonných hmot. Pojišťovna v takovém případě moc nepomůže

Ceny pohonných hmot jsou po celém světě jako na houpačce. Většinu času se však drží ve vyšších číslech, což vedlo k nárůstu krádeží pohonných hmot přímo z nádrží zaparkovaných aut. Někdy to řidič ani nemá moc šancí poznat, jindy zloději nádrž poničí a co neukradnou, to vyteče.

V posledních měsících se motoristé potýkají s nájezdem zlodějů pohonných hmot. Už v září letošního roku policisté evidovali několik desítek takových případů napříč celým Českem a do dnešního dne krádeží neustále přibývá. Nejčastějším cílem jsou hlavně nákladní auta nebo zemědělská technika, ostatně, nejčastějším cílem zlodějů je právě nafta. Motoristé navíc krádež buď neodhalí, to v případě, kdy je provedena přes hrdlo nádrže, nebo nehlásí. A není se jim co divit, případné dopadení pachatele a jeho usvědčení je nejisté.

Pojišťovna pomůže jen v některých případech

Fakticky je situace, kdy u starších aut zloděj sáhne po vycucnutí pohonných hmot přes hrdlo nádrže, pro motoristu lepší. Jedinou škodou je zmizení několika litrů benzinu nebo nafty, vozidlo zůstane neporušené.

Problém nastává ve chvíli, kdy zloději navrtají nádrž a pohonné hmoty nechají vytéct. Nejen, že motorista přijde k úplně prázdné nádrži, ale navíc musí řešit poškození a fakticky nepojízdnost auta. V každém případě je dobré na místo zavolat policii, které může každý další případ pomoci k dopadení pachatele. V některých případech je dobré kontaktovat i pojišťovnu.

Je ovšem nutné vědět, že škody, které vzniknou na pohonných hmotách bývají v rámci havarijního pojištění ve výlukách a nejsou tedy hrazeny. Ani nejdou připojistit. Ovšem s poškozením nádrže už to může být jinak. Veronika Pilková mluvčí z České asociace pojišťoven pro iDNES.cz vysvětlila: „Z pojištění vandalismu se však bude hradit poškození vozidla, které mohlo v souvislosti s krádeží pohonných hmot vzniknout, tedy třeba při provrtání nádrže.“ Je ale nutné mít pojištění proti vandalismu uzavřené, a to buď samostatně nebo v rámci havarijního pojištění.

Oprava takto poničené nádrže navíc není nic levného, snadno se dostane i na několik tisíc korun, protože je nutná její výměna.

Obrana proti zlodějům pohonných hmot takřka neexistuje. Snad jen parkování v garáži, ale ani to není stoprocentní. Dobrou zprávou je, že ceny pohonných hmot v současné době klesají a odborníci se domnívají, že tento trend bude nadále pokračovat.

Autor: pro iDnes, Jan Němec

Zdroj: idnes.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.