Motorový olej s dlouhou životností se nemusí vždy vyplatit

Mazací olej, jak víme, je viskózní kapalina, která zachovává tření v motoru mezi pohyblivými částmi. Lidé mají krevní oběh, agregáty zase potřebují k životu mazivo.

Olej, který ztratil své mazací schopnosti, již není vhodnou kapalinou pro motor. Totéž platí pro nižší hladiny oleje, než je nutné. Ve světě olejů existuje mnoho druhů a variant, které jsou rozděleny viskozitou nebo hustotou.

Výměna oleje je součástí pravidelné údržby motoru, protože tato viskózní kapalina ztrácí své mazací vlastnosti v důsledku času. To je buď kvůli oxidaci, nebo prostě kvůli najetým kilometrům. Také je tu jedno pravidlo – čím více kilometrů, tím více práce pro jednotku. Jednou z jeho důležitých funkcí je udržovat motor v čistotě díky složkám, které obsahuje.

Stručně řečeno: Za normálních podmínek by se měl olej měnit každých 10 000 nebo 15 000 kilometrů, ale tato hodnota se mění s každým vozem. Faktem je, že existuje také typ maziva s dlouhou životností nebo prodlouženou životností, která vám umožní najezdit až 30 000 kilometrů bez výměny. To může znít velmi divně, ale existují výrobci, kteří jej doporučují. S takovým překvapením pro spotřebitele přišel v roce 2003 VAG, který ji začlenil do provozu svých automobilů. Jedná se o oleje, které vydrží déle než ty běžné a samozřejmě stojí o něco více.

Můžete se na něj spolehnout?

Pravdou je, že ano, pokud jde o kilometry. Oleje s dlouhou životností také obvykle vydrží až dva roky, pokud není uvedeno jinak, musí být každý rok měněny. Ale pozor, je to lubrikant pro uživatele, kteří najezdí hodně kilometrů za rok, takže nemluvíme o 8 000 kilometrech ročně. Například Castrol EDGE Titanium LL FST 5w30 má dlouhou životnost a splňuje specifikace výrobce, jako je skupina VAG.

Můžete použít dlouhotrvající olej ve vašem “obyčejném” autě?

Rychlá odpověď je ano. Dlouhá odpověď je ano, ale musíte si uvědomit, že při výměně oleje musí být také vyměněn filtr. Pokud váš filtr vydrží 15 000 kilometrů, ale výměna oleje bude až po 30 000 km, zapomeňte na to. Takže pokud chcete využít dlouhou životnost maziva v autě, kupte i adekvátní filtr s prodlouženou životností.

Olejový filtr má jeden z nejkratších intervalů výměny všech dílů v autě a jeho výměna by neměla být obtížná. Filtr s delší životností vám ušetří čas, který byste jinak strávili opakovanou výměnou několikrát do roka. Chcete-li ušetřit peníze a koupit levnější, tedy klasický filtr, musíte jej v pravidelných intervalech měnit, jak je uvedeno výrobcem. Jinak vám nepomůže ani mazivo s dlouhou životností.

A konečně, mějte na paměti, že někteří výrobci zruší záruku na nové auto, pokud nepoužíváte doporučené mazivo, takže v mnoha případech doporučí dlouhodobý olej, ale pouze v případě, že vaše auto již není v záruční době.

Kdo má poslední slovo při výměně oleje v autě jste vy, ale nezapomeňte na tyto informace. Především, ať se rozhodnete jakkoliv, zkuste si vybrat mazivo, které nejlépe podpoří váš motor a poskytne vám nejlepší výkon za studena, který bude záviset na tom, kde žijete a kam dojíždíte.

 

Autor: Vojtěch Koval

Zdroj: autojournal.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.