Na dálnice už mohou auta se známkami na příští rok

Roční dálniční známka platí až čtrnáct měsíců. Kdo nalepí kupon na rok 2014 už teď, může na ní jezdit až do 31. ledna 2015. Ceny dálničních kuponů pro příští rok zůstávají stejné jako letos.

 

Cena ročního dálničního kuponu, který platí od 1. listopadu 2013 do 31. ledna 2015, je 1 500 korun, cena měsíční známky je 440 korun a desetidenní stojí 310 korun. Roční známka na rok 2014 je modrooranžová.

Roční známky už jsou v prodeji, ostatní kupony bude možné zakoupit nejpozději od 1. ledna 2014. Známky jsou ke koupi mimo jiné na poštách a benzinkách. "Jednotlivá prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a trojjazyčným informačním letákem," uvádí Státni fond dopravní infrastruktury. Známky se dají koupit i na internetu.

"Dálniční kupony slouží k úhradě poplatku za užívání zpoplatněných úseků dálnic a rychlostních komunikací pro vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny," vysvětluje ministerstvo dopravy. "Tato forma placení dálnic u nás platí už od roku 1995. Tehdy stál dálniční kupón 400 korun, dnes je jeho cena takřka čtyřnásobná," vzpomíná Český rozhlas.

Úseky zpoplatněné pozemní komunikace, které jsou označeny značkou "Dálnice" nebo "Silnice pro motorová vozidla" doplněnou dodatkovou tabulkou "Bez poplatku" nebo tabulkou "Bez časového poplatku a mýtného" lze využít i s vozidlem bez nalepeného kuponu.

Použití zpoplatněné komunikace bez platné známky může být v blokovém řízení pokutováno do výše 5 000 korun a ve správním řízení až do výše 100 000 korun. Platnost letošních známek skončí 31. ledna 2014. "Pokuta hrozí i za to, že na skle necháme starou známku," připomíná Český rozhlas.

Dálniční známka musí být vylepena na vnitřní straně čelního okna v rohu u spolujezdce tak, aby výhled řidiče byl co nejméně omezen a kupon byl dobře viditelný zvenčí. Na obou dílech dálniční známky musíte vypsat registrační značku vozu. Druhý díl uschovejte pro případné policejní kontroly.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.