Na dálnicích se bude moci zvýšit rychlost na 150 kilometrů v hodině, schválili poslanci

Na dálnicích v České republice bude možné zvyšovat nejvyšší povolenou rychlost ze současných 130 kilometrů v hodině na 150 kilometrů. Poslanci ve středu poměrně překvapivě souhlasili s pozměňovacím návrhem, který to umožňuje. V praxi se ale novinka zřejmě neprojeví, neboť ministerstvo dopravy, které by každé zvýšení rychlosti muselo posvětit, se k věci staví negativně.

Poslanci ve středu schvalovali novelu zákona o pozemních komunikacích, která umožní zvýšit na vybraných úsecích silnic prvních tříd rychlost o 20 kilometrů v hodině. Rychlost by se zvýšila z 90 na 110 kilometrů v hodině.

Poslanci ale překvapivě odsouhlasili i pozměňovací návrh ODS, který platnost této změny rozšiřuje i na dálnice. Tam by tedy vzrostla rychlost ze stávajících 130 na 150 kilometrů v hodině. Pro zákon jako celek hlasovalo 137 poslanců z celkových 173.

Ťok mírní emoce
Ministr dopravy Dan Ťok (ANO), který s návrhem nesouhlasil, ale mírní emoce. Poslanci podle ministerstva přijali pouze teoretickou možnost rychlost na dálnicích zvyšovat, ale každé takové zvýšení bude muset resort dopravy odsouhlasit. A to zřejmě bude těžké. „Tyto úseky bude stejně schvalovat ministerstvo dopravy a naše stanovisko není příliš souhlasné,“ naznačil Ťok, jak bude ministerstvo k případným žádostem ŘSD na zvýšení rychlosti přistupovat.

„Myslím si, že nedáváme úplně dobrý precedent, naším záměrem nebylo zvýšit rychlost na dálnicích na 150 kilometrů v hodině,“ prohlásil ministr, podle kterého nejsou české dálnice stavěné na to, aby umožňovaly takto vysokou rychlost.

Nepočítá ale s tím, že by se snažil přesvědčit senátory, kteří budou novelu nyní schvalovat. „Nemyslím si to,“ odmítl tuto variantu.

 

zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.