Na dovolené v zahraničí hrozí krádež auta i dílů

Při cestě do zahraničí je auto asi tím nejlepším společníkem. Jedete-li vlastním vozem, pozor na odcizení, zájem je i o jednotlivé díly.

 

Vyrazit autem na dovolenou do vzdálených destinací s sebou nese i mnohá rizika. Je třeba uvědomit si, že při výjezdu do dalekých zákoutí naší planety (s trochou nadsázky, nemluvíme teď třeba o jižním pólu) zůstaneme na řešení jakýchkoli komplikací více méně sami.

Připojištění může pomoct při nehodách či poruchách nejrůznějšího druhu, a měla by být samozřejmostí při cestě za hranice, pokud nechcete řešit možné potíže z vlastní kapsy. Nicméně i tak je třeba předvídat a nepodcenit prevenci. Teď už máme na mysli racionální chování a předcházení možným krádežím.

Základem je parkování. Asi není třeba připomínat, že je lepší zaparkovat na frekventovaném místě než v temné uličce Istanbulu, protože je-li auto „na očích,“ existuje i menší riziko, že se na auto vrhne nějaký chmaták. Neplatí samozřejmě stoprocentně ale určitá prevence to je. Samozřejmé při provozu auta doma je nenechávat žádné předměty, nebo dokonce cennosti či zavazadla viditelně v kabině a v zahraničí to platí dvojnásob.

Hrozba odcizení ale nevisí jen nad autem samotným nebo zavazadly, je poměrně vysoká možnost, že zloděj ukradne nějaký díl. Zloději jsou překvapivě rychlí a tak není nezvyklé, že si řidič odskočí a když se vrátí, má auto „na cihlách.“ Tedy bez kol. Pro čtyři domorodce práce na dvě minuty. Opravdu. Takže se vyplatí investice do pojistných matic. S patřičným vybavením a dostatkem času lze i toto překonat, ale ve spěchu na ulici si většina pachatelů zbytečné problém s bezpečnostní maticí rozmyslí.

U rozšířených značek a modelů, resp. u modelů a značek populární v dané destinace hrozí, že si zloděj odnese i nějaký karosářský díl, kapotu, nárazník... prostě to, co je žádané, a ani zde demontáž nevyžaduje dlouhý čas, ale řádově minuty.

Vraťme se ještě jednou k zavazadlům. Nikdy se nesmí stát, že necháte cokoli v kabině, v žádném případě ne malé tašky kompaktní zavazadla, a podobně. Časopis nebo láhev vody (nejste-li na poušti) asi nikoho provokovat k vniknutí do auta nebudou, mobil, foťák nebo peněženka fungují jako rudý hadr před pohledem nadrženého býka.

Spornou otázkou jsou zavazadla v kufru. U sedanu je to jasné, nic není vidět, a je to, ale kombi? Pokud máte kufr prázdný, vyplatí se nezatahovat clonu přes zavazadlový prostor, aby bylo zřetelné, že pod ní nejsou tašky a není třeba rozbíjet sklo a zkouše štěstí. Máte-li kufr naložený, je třeba zavazadla (asi) schovat, nicméně snaha o maskování může zloděje popíchnout k akci. Je tedy dobré, pokud situace dovolí, zaparkovat zadkem auta ke zdi, a na zeď se namáčknout. Detail, možná až směšný, ale funguje.

Další, relativně úsměvný, ale fungující postup je, vytvořit v kufru kombi, pokud nemáte clonu, viditelný nepořádek. Zakrývat dekou tři pečlivě vyskládané kufry, to je jako pověsit na auto cedulku „chci okrást.“ Ovšem chaotická hromada oblečení, vypuštěních plavacích kruhů, prázdných PET lahví jako horní vrstva na kufry může jako ochrana zafungovat. A poslední možnost, na sklech kufru kombi neprůhledné fólie a zvenku na víku kufru dva samolepky pitbula. Kdo by kufr, do kterého nevidí a ve kterém může být rozzuřený hlídač, lezl?!

Tak jako tak jde jen o prevenci, a to v některých případech opravdu velmi neověřenou a improvizační. Základním způsobem, jak řešit potíže s autem v zahraniční, je dobrá pojistka. A to platí, i když by vám auto v zahraniční ukradli. Takže pokud by na zahraniční cestě došlo k odcizení vašeho auta, je potřeba to oznámit okamžitě pojišťovně. Čemuž musí samozřejmě předcházet uzavření dobré pojistky, a neměl by být problém zajistit si dočasný typ speciálního připojištění.


V závislosti na typu pojistky (a samozřejmě ceně) pak následuje plnění ze strany pojišťovny, které může zahrnovat úkony, které vám situaci v tak nepříjemný okamžik zpříjemní. Musíte mít samozřejmě u pro pojišťovnu originál doklady, velký technický průkaz a komplet všechny klíče od vozidla. Tvrdit, že jste vyjeli se svým Mercedesem třídy S na Ukrajinu, tam vám byl ukraden, a shodou náhod si zloději odnesli všechny klíče i s techničákem, na to likvidátor asi neskočí.

Zdroj: Autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.