Na pěti úsecích dálnic by se nemuselo platit. Ťok to navrhne vládě

Ministr dopravy Dan Ťok chce vyjít vstříc řidičům. V nejbližších týdnech přinese na jednání vlády návrh, který by na pěti úsecích dálnic a rychlostních silnic kolem měst zrušil poplatky. Tvrdí, že přínos pro řidiče bude větší, než případná ztráta na výběru.

Ministr dopravy v televizi Prima vyjmenoval, že se jedná o dva úseky dálnice D1 u Brna, dálnici D3 u Tábora, silnici R6 u Chebu a R10 u Mladé Boleslavi.
Jsou to úseky dálnic často postavených na místě původních silnic prvních tříd. Řidiči na ně najedou a po krátké době zase sjedou. „Přijde mi nefér, aby řidiči v těchto úsecích platili,“ uvedl Ťok.
Podle něj nyní řada řidičů dálnice objíždí a hledá cestu po silnicích nižších tříd. To je pro ně jednak nepříjemné, ale zejména také mnohem nebezpečnější, než kdyby jeli po dálnici.
Návrh proto v nejbližších týdnech předloží vládě. Neobává se, že narazí u ministra financí Andreje Babiše, kterému bude vadit případná ztráta na výběru. „I on chce něco udělat ve prospěch občanů a udělat něco, co bude logické,“ řekl Ťok.
Podle odhadů ministerstva bude ztráta v řádu desítek milionů korun. To je podle ministra, s ohledem na celkovou vybranou sumu, marginální částka. Roční dálniční známka v současnosti stojí 1 500 korun.
V současné době jsou nezpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic především u Prahy a Ostravy. Řidiči na ně najedou ale i u Karlových Varů nebo za Pískem. (mapu zpoplatněných a nezpoplatněných úseku najdete zde)
Ťok mluvil i o možnosti zvýšit mýtné pro nákladní dopravu. Připomněl, že v sousedním Rakousku je dvojnásobné a vyšší je i na Slovensku. „Výše mýta je vždy otázka rovnováhy. Chceme, aby tu kamiony přeci jenom jezdily, protože platí mýtné a z mýtného financujeme výstavbu infrastruktury,“ uvedl s tím, že pokud bychom zavedli nejvyšší mýto v Evropě, tak nás řidiči prostě objedou.
Ministr hovořil i o hledání provozovatele mýtného systému. Firmě Kapsch končí smlouva na konci roku. Ťok věří, že ministerstvo stihne vybrat provozovatele včas. „V současné době nechci mluvit o plánech B. Naše priorita je mýto stihnout,“ uvedl ministr.

zdroj: ekonomika.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.