Ceny dálničních známek pro rok 2018 zůstaly stejné: roční kupon stojí 1 500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. I letos známky změnily barvu: roční kulatá je žlutozlatá, měsíční čtvercová je fialová a desetidenní trojúhelníková má barvu modrou. Platné jsou do 31. ledna roku 2019. Kupony dostaly také nové prvky proti zfalšování.
Nově bez poplatku
Zdroj: mdcr.cz |
„Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) nechal letos vyrobit celkem 7 095 250 kusů dálničních kuponů, z toho 2 600 000 kusů připadá na roční kupony. Počet prodaných kusů dálničních kuponů všech druhů každým rokem roste,“ uvádí pro iDNES.cz ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury Lucie Bartáková.
Řidiči by měli známky kupovat na oficiálních prodejních místech. Ta jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a trojjazyčným informačním letákem. Pokud dálniční známku ještě nemáte, podívejte se, kde nejblíže ji koupíte.
Poptávka rosteProdej dálničních kuponů za daný rok:
Zdroj: SFDI |
Státní fond dopravní infrastruktury, který má distribuci dálničních kuponů na starosti, už na konci loňského roku varoval před nákupem známek na poslední chvíli a nevyloučil možné výpadky a riziko, že při hromadných nákupech dálniční známky na některých místech dojdou. Leden je totiž každoročně nejexponovanějším měsícem.
„S distributory dálničních kuponů jsme v úzkém kontaktu, ale informace o chybějících kuponech aktuálně nemáme. Zároveň nemáme takové informace ani od motoristů, kteří se na nás v minulosti obraceli v případě krátkodobého výpadku na konkrétním distribučním místě, aby na něj upozornili,“ doplnila Bartáková.
Neriskujte vysoké pokuty
V Česku je nutné mít platnou dálniční známku na všechny dálnice. Výjimku tvoří nezpoplatněné úseky dálnic. Nově do nezpoplatněných úseků letos pár kilometrů přibylo, podrobnosti najdete zde.
„Před vylepením dálničního kuponu je řidič dle zákona povinen na oba díly dálničního kuponu prokazujícího úhradu časového poplatku vyznačit údaj o registrační značce vozidla, pro které byl kupon zakoupen. Nejvhodnější je pro to použít tenký lihový fix,“ radí na svém webu SFDI.
Známku vylepte do pravého dolního roku čelního skla tak, aby vám co nejméně omezila výhled, ale zároveň aby byla dobře viditelná pro případnou policejní kontrolu. Ta bude chtít vidět i kontrolní útržek, takže jej pečlivě uschovejte.
Fotogalerie |
Platnost a správné vylepení dálniční známky může kontrolovat nejen Policie ČR, ale také hlídky Celní správy. Pokuta za neplatnou nebo špatně nalepenou vinětu se pohybuje od 5 tisíc korun na místě po 100 tisíc korun ve správním řízení. V minulých letech vybrali policisté a celníci na pokutách vždy bezmála 20 milionů korun.
Známku lze sundat fénem nebo škrabkou
Známka je opatřená kvalitní lepicí vrstvou a z čelního skla jde odstranit jen těžce. Pokud se podaří odstranit ji v jednom kuse a bez pozůstatků lepidla na skle, můžete mluvit o zázraku. Jak tedy na její odstranění?
Některé autoservisy varují před poničením čelního skla, odrazují řidiče od žiletek a domácích pokusů. Některé známku odstraňují na počkání: pokud se tedy do odlepování nechcete pouštět sami, zkuste se ve svém servisu poptat. Na poštách, benzinkách nebo v prodejnách s autodíly je možné za pár korun pořídit speciální škrabku. Osvědčená je také metoda zahřívání známky fénem a pak už ji lze jednoduše sloupnout žiletkou. Lepidlo, které na skle zůstane, se dá elegantně odstranit odmašťovačem - třeba tím pěnovým ve spreji, který používáme v kuchyni.
Dálniční známky jsou nepřenosné a nesmí se přelepovat ze skla na sklo. Pokud se například rozbije čelní sklo s platnou dálniční známkou, můžete si za správní poplatek 70 korun vyřídit známku novou. K tomu ovšem musíte doložit kontrolní útržek. Více informací najdete na webu SFDI.
Kdo známku nepotřebujeDálniční známku ve smyslu § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích mimo vozidel integrovaného záchranného systému (IZS) a obdobných nemusí mít vozy:
|
Zdroj: auto.idnes.cz