Nabourali vás v zahraničí? Poradíme, co dělat a na co si dát pozor

Nehody českých řidičů v zahraničí jsou poměrně složité téma. Řídí se totiž legislativou země, kde k nehodě došlo. Přinášíme Vám stručný a přehledný návod, jak postupovat v případě, že bez vašeho zavinění dojde k nehodě v zahraničí. Ačkoliv by vás nezaviněná nehoda díky povinnému ručení neměla stát žádné peníze, realita bývá bohužel jiná

Lidé přicházejí o bonusy na havarijním pojištění, protože se jim nechce složitě se dohadovat se zahraniční pojišťovnou anebo likvidátorskou společností, kterou má zahraniční pojišťovna v ČR nasmlouvanou. Škoda je totiž v případě plnění z havarijního pojištění poškozeného vyřízena mnohem rychleji. Spory v případě, kdy by měla škodu hradit pojišťovna viníka, jsou poměrně časté. A bez advokáta se mnohdy neobejdete.

JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ DOPRAVNÍ NEHODY

V první moment se ujistěte, že jsou všichni zdravotně v pořádku. Pokud ne, poskytněte první pomoc a zavolejte záchranku. Pokud si nejste stoprocentně jisti, co dělat dál, zavolejte asistenční službu či svou pojišťovnu. Ke každé dopravní nehodě nemusíte bezpodmínečně vždy volat policii či dálniční policii. Každý stát má pro to jiné podmínky. Lidé na kontaktních linkách tyto informace vědí a musí vám je poskytnout. Také proto si pojištění platíte. Policejní protokol o dopravní nehodě podepište, jen pokud mu rozumíte a souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj česky vyplňte vaši verzi toho, jak se dopravní nehoda stala.

CO BUDETE POTŘEBOVAT ZJISTIT

Pokud se Vám stala dopravní nehoda, musíte bezpodmínečně od původce nehody získat tři věci: 1. Kopii jeho řidičského průkazu, 2. Kopii jeho zelené karty (v obou případech stačí fotka telefonem, nezapomeňte si vyfotit také místo nehody a poškozené části automobilu, ideálně z více úhlů) a 3. Vyplněný evropský záznam o dopravní nehodě, který má ve všech jazycích shodné znění a byl navržen tak, abyste neopomněli zaznamenat všechny důležité skutečnosti, i když jste v krizové situaci.

Díky těmto materiálům budete mít všechny důležité informace, které by vám měly pomoci uplatnit pojistné plnění z povinného ručení řidiče, který nehodu způsobil.  Zapište si také jména a adresy všech účastníků dopravní nehody. Ideálně také svědků. Sdělte jim také své kontaktní údaje.

CO DÁL?

Viník nehody má povinnost neprodleně ohlásit událost své pojišťovně, stejně tak jako vy. Existuje pak několik možností, jak náhradu škody získat. Počítejte však s tím, že to může trvat i několik měsíců, což je právě ten důvod, proč se lidé nakolik dobrovolně vzdají bonusu k svému havarijnímu pojištění za několik let a raději čerpají peníze za náhradu škody z tohoto typu pojištění hned.

„Radit lidem, aby si kvůli složitému systému náhrady škod se zahraničním prvkem raději sjednali havarijní pojištění, není fér, protože jimi nezaviněná nehoda by měla být řešena z viníkova povinného ručeníRealita je však taková, že to bývá komplikované,“ říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Složité případy jsou z tohoto pohledu zejména dopravní nehody na území států bez systému zelené karty, se státním příslušníkem státu mimo EU a platné dohody.

 

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.