Nafty mějte v zimě pořád plnou nádrž, radí odborník ze servisu

Zima dá autu zabrat. Aby dobře fungovalo, je třeba věnovat mu čas a peníze za předzimní prohlídku. Na otázky čtenářů iDNES.cz k zimnímu servisu odpovídal specialista servisní sítě nezávislých autodílen Bosch Car Service Milan Ernest.

 


Teploty klesají, mimo města už bývají silnice po ránu prochladlé. Zimní pneumatiky už máme mít obuté, takže ještě doplnit nemrznoucí směsi a připravit se na kluzké silnice. Auto potřebuje péči.

Auto prohlédnou v servisu

Před zimou by mělo auto zamířit k mechanikovi. Zručnější řidiči ovšem něco zvládnou i sami. Má se zkontrolovat hladina a kvalita brzdové i chladicí kapaliny a stav autobaterie. Zvláště v zimním období rostou nároky na autoelektriku. Největší zátěží jsou v mrazivém období jsou starty za studena. Nezapomeňte tedy prověřit, zda není čas na výměnu oleje v motoru.

Často potkávají v zimě auta právě závady na elektroinstzalaci vozu. Podle Milana Ernesta je další obvyklou potíží problém s palivovou soustavou.

Hůř jsou na tom majitele naftových aut. Nafta totiž při vysokých mrazech mrzne. Milan Ernest radí tankovat kvalitní naftu a mít stále plnou nádrž, aby v ní bylo co nejmíň vzduchu a vlhkosti, která kondenzuje a pak mrzne.

Situaci ještě zhoršuje ještě povinně přidávaná biosložka, která tvoří při delším odstavení vozu úsady. "Tady je každá rada drahá. Auto prostě musí jezdit," komentuje Milan Ernest.

Autoservisy nyní na prohlídky nabízejí slevy. Speciální akce na zimní prohlídky aut má přichystána většina automobilek, a tak se vyplatí sledovat nabídky dealerů.

V zimě bojují řidiči s vlhkostí ve vozidle. "Sráží se nejen na skle, ale také v elektrické soustavě vozidla. Lidový recept je dát noviny pod koberečky a pravidelně je měnit," radí Ernest. Koberečky doporučuje ne textilní, ale gumové. "Setkali jsme se i s odvlhčovacími tabletami v kufru vozidla," dodává.
    
Zimní výbava

K minimální zimní výbavě patří škrabka a smetáček pro uvolnění ledu a sněhu z oken a ze střechy auta. Praktická je škrabka spojená s rukavicí, která ochrání ruku před chladem i mokrým sněhem.

Jestli chcete zabránit tomu, aby přední sklo přes noc namrzlo, pořiďte si plachtu, kterou zachytíte pod stěrače a přivřete do dveří. V nouzi lze použít i karton. A když už vám okno namrzne, v žádném případě se nepokoušejte led odřít stěrači. Poškodíte gumičky a budete je muset měnit.

U některých aut dveře rády přimrzají k těsnění, v autopotřebách a na benzinkách na to mají speciální mazadlo. Na okna jsou zase speciální ubrousky napuštěné látkou, jež brání opětovnému orosení.

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.