Tahle malá a značně nesympatická zvířata jsou cizopasníci, kteří patří mezi roztoče a jsou nejčastějšími přenašeči onemocnění jak u zvířat, tak u lidí. Asi nejznámějším onemocněním přenášeném klíštětem v České republice je klíšťová encefalitida. Bohužel však rozhodně není jediné, čím vás může klíště nakazit. Mezi další nemoci, které tohle zákeřné zvíře přenáší, patří například i lymeská borrelióza, ehrlichióza, bartonellóza, babesióza či rickettsióza.
Jak se klíšťová encefalitida přenáší?
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu, které postihuje mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy je přenášen zejména klíšťaty (nakazit vás ale bohužel může i infikovaný komár nebo jiný bodavý hmyz) či požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka pocházejícího od nakaženého zvířete.
Jak se klíšťová encefalitida projevuje?
První příznaky tohoto onemocnění se obvykle projevují za 7 - 14 dní od vstupu viru do organismu (ve většině případů tedy od zakousnutí se klíštěte). Někdy však inkubační doba může být delší (zdroje hovoří až o měsíci) a ve výjimečných případech může nemoc proběhnout i bezpříznakově.
Onemocnění zpravidla probíhá ve dvou fázích.
- Během první fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou se objevují příznaky velice podobné častému onemocnění chřipkou. Jmenovitě se tedy jedná o bolesti svalů, kloubů, zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, únavu či nechutenství. Poté přichází několik dní zlepšení, načež může přijít druhá fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou.
- V této druhé fázi onemocnění se objevuje vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení a světloplachost. Dochází k postižení centrálního nervového systému s projevy nervové obrny, ztuhnutí svalů, třesem, závratěmi, poruchami paměti, spánku, dezorientací. Tento akutní stav trvá obvykle 2-3 týdny.
Jak se klíšťová encefalitida léčí?
Léčba této nemoci je bohužel velmi komplikovaná a její průběh i následná rekonvalescence závisí hlavně na odolnosti organismu nemocného.
Jelikož se jedná o virový zánět mozku, není možné nemoc léčit antibiotiky. Léčba tedy spočívá spíše v tlumení příznaků (bolestí hlavy, horečky, třesu končetin, křečí) a v dostatečnéhydrataci organismu. Ve vážných případech mohou být podávány kortikoidy určené na snížení otoku mozku.
Léčba je zdlouhavá a nemocný je velmi často hospitalizován v nemocnici i několik týdnů. Následná rekonvalescence pak trvá další týdny až měsíce (to samozřejmě závisí na průběhu onemocnění). U části pacientů však nikdy nedojde k plnému uzdravení, tito nemocní se pak potýkají s celoživotními následky a v opravdu závažných případech musí odejít do invalidního důchodu.
Kde se infikovaná klíšťata nacházejí?
Infikovaná klíšťata jsou bohužel problémem v celé střední Evropě (ČR, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko), na Balkánském poloostrově, v Pobaltských zemích, v Bělorusku, severní části Ruska (Sibiř), v asijských zemích (Čína, Japonsko). V poslední době byl jejich výskyt zaznamenán i na severu Evropy (Švédsko, Norsko, Finsko). Endemické oblasti pak sahají od východní Francie po asijský Dálný východ a od Albánie na jihu až téměř po hranice severního polárního kruhu ve Finsku.
V České republice se poměrně dlouhou dobu tradoval mýtus o tom, že nakažená klíšťata se vyskytují pouze v jižních Čechách. Infikovaná klíšťata se u nás bohužel mohou vyskytovat ve všech koutech naší země.
Dalším poměrně rozšířeným mýtem je i informace, že se klíšťata vyskytují jen v lesích. Ani toto však bohužel není pravda. Klíště si vás může najít v podstatě všude, na loukách, zahradách, v parcích... Nakazit se můžete dokonce i doma od klíšťat přinesených v srsti domácích mazlíčků.
Jak se chránit před klíšťaty?
Před klíšťaty se zkuste co nejlépe chránit. Samozřejmě i přes důkladnou ochranu se na vás může klíště přisát, ale před tím, než příště půjdete do přírody, vyzkoušejte následující tipy:
- oblékněte se spíše do světlého oblečení (případný nezvaný návštěvník je pak lépe spatřen a včas odstraněn)
- volte pevnou obuv a vyšší ponožky (ideálně do nich dejte i kalhoty)
- používejte repelenty či repelentní výrobky (př. náramky)
- v přírodě si nesedejte či nelehejte přímo na trávu (raději použijte podložku)
- po procházce v přírodě si vždy prohlédněte důkladně celé tělo, zda nemáte přisáté klíště
- přisáté klíště je pak potřeba odstranit co nejdříve
Jak správně vyndat přisáté klíště?
Lékaři z očkovacího centra radí, jak vyndat klíště: "Při vyndávání klíštěte nepoužívejte olej, krémy. Je potřeba co nejdříve klíště zakapat desinfekcí nejlépe jódem, alkoholem a nechat chvíli působit, čímž se ničí viry a bakterie v těle klíštěte. Potom vikláním na obě strany uvolňovat zacementované klíště. K vytažení klíštěte použít speciální pinzetu nebo plastovou kartu. Pinzetou uchytit klíště co nejblíže k povrchu kůže, jemně pootočit doprava, doleva (tím nalomit cementovou vrstvu) a vytáhnout nahoru kolmo k povrchu kůže. Ranku po odstranění klíštěte znovu dezinfikujeme, při větší ráně přelepíme náplastí."
Možnosti prevence před klíšťovou encefalitidou
V podstatě jedinou možnou prevencí před tímto zákeřným onemocněním je očkování. S ohledem na vysokou účinnost vakcíny přesahující 99 procent je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, minimální. Chránit očkováním je možné zpravidla již děti starší 1 roku a dospělé osoby. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do svalu ramene a to ve dny 0, za 1 – 3 měsíce po první dávce a poté za 5 – 12 měsíců po druhé dávce. V teplém období roku je nutné přistoupit ke zrychlenému schématu. Ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce přetrvává ochrana 3 roky. Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou po 3 – 5 letech.
Pokud i vy máte nějaké tipy, jak se ochránit před klíšťaty, podělte se o ně s ostatními uživatelkami do komentáře.
Zdroje informací:
https://nemoci.vitalion.cz/klistova-encefalitida/
https://www.ockovacicentrum.cz/cz/klistova-encefalitida
https://www.klistova-encefalitida.cz/priznaky-a-projevy
https://www.klistova-encefalitida.cz/
https://www.mojezdravi.cz/nemoci/klistova-encefalitida-2515.html
https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/o-klistatech
http://www.szu.cz/tema/prevence/onemocneni-prenasena-klistaty-v-ceske-republice