Nastojato, nebo naležato. Gumy skladujte při stálé teplotě, jinak je zničíte

Když sundáte zimní a nazujete letní gumy, musíte ty druhé uskladnit.

Máte-li k dispozici skladovací prostory, je ideální uložit pneumatiky na discích naležato, do speciálního stojanu či do polic, nejlépe jen dvě na sebe. Pokud přezouváte jen gumy, pak pneumatiky bez disků stavte nastojato. Tak to doporučují výrobci i v pneuservisech.

Říkají také, že postavené pneumatiky byste měli ideálně každý měsíc pootočit, aby se nedeformovaly.

Pro skladování pneumatik je ideální suchý prostor se stálou teplotou do přibližně 15 stupňů Celsia. Nevhodná je tudíž plechová garáž, kde je v zimě chvíli teplo, chvíli mráz a v létě neskutečné vedro. Nic z toho totiž nedělá pneumatikám dobře.

Jak správně skladovat pneumatiky

„Vybírejte tmavé místo bez přístupu světla, UV záření se totiž na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíc. Dlouhodobé vystavení slunečnímu svitu způsobuje předčasné tvrdnutí gumy a tvorbu prasklinek,“ upozorňuje web pneumatiky.cz. „Skladujte pláště v suchu. Zamezte veškerému přístupu vlhkosti, větru, sněhu a dalších venkovních vlivů.“

„Vhodné je pneumatiky uložit do igelitového pytle, kdy platí, že čím více sucha a méně vzduchu, tím lépe,“ uvádí výrobce pneumatik Continental. Někteří nadšenci pneumatiky dokonce skladují ve vakuových pytlech, ze kterých odsají veškerý vzduch. „Tímto zpomalíte přirozený proces stárnutí materiálů, z nichž je pneumatika vyrobena, zamezíte možnosti vzniku plísní a celkovému usazování nečistot na pneumatice. Zároveň také zpomalíte proces vysušování maziva, jímž jsou potřeny disky kol,“ vysvětluje Continental. „Žádoucí je rovněž to, aby v okolí pneumatik nebyl umístěn žádný zdroj ozónu, např. fluorescenční zařízení a elektromotory (kompresory). Ozón má totiž na pneumatiky silně negativní vliv,“ varuje výrobce pneumatik.

Před uskladněním je dobré pláště očistit. Bahno a hlavně chemikálie pneumatikám nesvědčí. Pneumatiky také dofukujte, vyhnete se deformacím.

Continental radí, že nejlépe je pneumatikám v pravidelně větraném sklepě (pozor na vlhkost). Že takový prostor nemáte? V tom případě se můžete obrátit na pneuservis a ustájit gumy tam. Vyjde to přibližně na stokorunu za celou sadu a měsíc. „Uskladnění kompletních kol nabízejí autorizovaní servisní partneři Škoda. Zároveň zkontrolují jejich stav,“ uvádí mluvčí českého zastoupení značky Pavel Jína.

 
 
Autor: František Dvořák 

Zdroj: idnes.cz/auto

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.