Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu. Jen si musíte zvolit správně, každá se totiž hodí na něco trochu jiného.

Chystáte se na dlouhou cestu nebo na dovolenou a sháníte spolehlivou navigaci? Klidně se spolehněte na svůj mobil. Potřebujete pouze vědět, která navigační aplikace je pro vaši cestu ta nejlepší. Vybírat budete ze dvou druhů. Offline a online. První má mapové podklady stažené v paměti telefonu, takže není potřeba připojení k internetu.

Druhý typ naopak vyžaduje internet, zato nezabírá příliš místa v paměti telefonu a poskytuje vždy nejaktuálnější mapové podklady, informace o dopravě a výsledky hledání. A protože mít chytrý telefon bez rozumného datového tarifu nedává příliš smysl, tak obecně lze doporučit online navigace.

Obávat se nemusíte ani cesty do zahraničí. Pokud budete cestovat po EU, tak většina může mobilní internet používat za stejných podmínek jako v České republice. Některých firemních smluv s operátory se ovšem toto netýká, a proto doporučujeme si před cestou do zahraničí ověřit, zda opravdu můžete po celé EU používat data jako doma.

Stejně tak je třeba myslet na chyták v podobě Švýcarska, ve kterém regulace Evropské unie neplatí a zapnutá data se vám tak mohou pěkně prodražit. Na pozoru se je třeba mít i v Monaku, San Marinu či Vatikánu, kde může operátor účtovat vysoké ceny za mobilní data.

Naopak není potřeba mít strach z toho, že vám online navigace rychle vyčerpá datový balíček. Spotřeba je totiž maximálně několik málo desítek MB na sto kilometrů.

Mapy Google

Mapy Google
 

Pokud vlastníte telefon s Androidem, tak máte mapy od Googlu rovnou předinstalované od výrobce. Zdarma jsou k dispozici i na konkurenční platformu iOS od Applu. Nejrozšířenější online mapová aplikace vám nabídne několik tras, ukáže, jaká je doprava, nehody i uzavírky na cestě. Přidat je samozřejmě možné i průjezdní body. V naprosté většině případů má Google také naprosto aktuální mapové podklady, na které se lze spolehnout.

Sebemenší výhrady nelze mít ani k uživatelskému prostředí, které je intuitivní, přehledné a jednoduché. Mezi drobné nedostatky řadíme pouze to, že občas má Google mimo větší města problém s konkrétními adresami, neukazuje rychlostní limity a rychlostní/průjezdní radary se teprve začíná učit.

Tato navigační aplikace dává smysl především s připojením na internet. Google ovšem umožňuje i offline používání. Stáhnout si je možné jednotlivé oblasti, ve kterých se budete pohybovat, ale je třeba počítat s omezenou funkčností.

Cena:zdarma
Podpora: Apple CarPlay i Android Auto
Režim: online, částečně offline
Velikost:137,2 MB (iOS), Android se různí

 

Waze

Waze
 

Stejně jako Mapy Google je Waze dostupný zdarma a k fungování potřebuje internet. Rozdíl oproti mapám od Googlu je v tom, že informace do Waze dodávají z velké části samotní uživatelé. Informace o aktuální dopravě tedy závisí na tom, jak je v dané lokalitě velká komunita uživatelů této aplikace. V České republice je velmi početná, takže u nás funguje Waze dobře.

Hodí se zejména na kratší cesty po zacpaném městě, umí totiž velmi šikovně řidiče provést bočními uličkami. Aplikace informuje velmi přesně nejen o dopravní situaci, ale i o rychlostních limitech, úsekových měřeních, kamerách, policejních hlídkách, výmolech v silnici, opravách, odstavených vozech či o cenách pohonných hmot. Problém není ani s přehledností aplikace a velmi slušné má Waze i výsledky hledání.

Na delší cestě ovšem může být sjíždění z hlavní silnice kvůli každé menší komplikaci otrava. Problém může nastat i v případě výpočtu delších tras, které nemusí servery Wazu zvládnout. Smysl nedává vzhledem k vlastnostem navigace ani offline režim. Ještě doplňme, že Waze patří od roku 2013 Googlu.

Cena:zdarma
Podpora:Apple CarPlay i Android Auto
Režim: online
Velikost:89,3 MB (iOS), 76 MB (Android)

 

Mapy.cz

Mapy.cz
 

České Mapy.cz sice také umí navigovat a zobrazovat maximální povolenou rychlost, ale nedokážou trasy vytvářet podle aktuální dopravní situace a navrhnou vždy pouze jednu trasu.

Jejich síla je jinde. Umí třeba zobrazovat vrstevnice, turistické trasy, vytvořit pěší výlet po okolí a především dokážou najít jakoukoliv adresu. I tu nejzapadlejší chatičku na horách. Jsou tedy skvělé na posledních pár kilometrů či metrů, když potřebujete najít konkrétní objekt. Výhodou také je, že Mapy.cz umí téměř plnohodnotně pracovat v offline režimu – stahovat můžete v nastavení rovnou celé státy a podklady nezabírají extrémně moc místa. Například celá Česká republika má 683,5 MB.

Uživatelské rozhraní je logické a jednoduché. I když takové Mapy od Googlu jsou o kousek intuitivnější.

Cena:zdarma
Podpora: ne (Apple CarPlay ani Android Auto)
Režim: online, offline
Velikost:85,5 MB (iOS), 46 MB (Android)

 

TomTom

TomTom
 

TomTom není pouze dodavatel mapových podkladů a výrobce navigací, ale má také svou aplikaci pro chytré telefony. Na rozdíl od ostatních navigací v našem přehledu však není zdarma, ale na druhou stranu umí plně fungovat v offline režimu.

A vzhledem k tomu, že má TomTom v nabídce mapy pro více než 150 zemí, tak jde o ideální navigaci pro cesty do zemí, kde by vás mobilní internet vyšel hodně draho, nebo mají v daném státu špatné pokrytí 3G/LTE. Mapy lze stahovat po jednotlivých státech a větší státy jsou dokonce rozděleny na menší části, aby vám nepotřebné mapy v telefonu nezabíraly místo.

Velikost mapových podkladů je více než rozumná – například Česká republika má 212,5 MB. Pokud vás odrazuje cena, má TomTom řešení. K dispozici je i měsíční předplatné za 49 korun, což je ideální řešení na letní dovolenou.

Cena:550 korun/rok
Podpora: pouze Apple CarPlay
Režim: offline
Velikost:424,3 MB (iOS), 62 MB (Android)

 

Autoři: MF DNES, Dominik Vlk

Zdroj:idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.