Ta v minulém roce krátila, nebo zcela zamítla pojistné plnění ve 156 případech. "Průměrná škoda, kterou alkoholoví viníci nehod splácejí, je 104 tisíc korun. Ale výjimkou nejsou ani několikamilionové částky," upřesňuje Bálek.
Za volant usedali podle statistik pojišťovny s alkoholem v krvi častěji muži než ženy. "Mezi nimi byla kupodivu i nastávající maminka!" dodává. Policisté u ní naměřili přes 1,5 promile.
Pokud řidič způsobí dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, pojišťovna má právo takzvaným regresem vymáhat od něj škodu, kterou zaplatila poškozeným z jeho povinného ručení.
Ta se v případě větší dopravní nehody může vyšplhat na statisíce. U havárie se škodami na zdraví to mohou být dokonce i miliony. "Navíc postih za alkohol může pojišťovna uplatnit také v případě havarijního pojištění," varuje Bálek.
Rekordmanem je u Allianz pojišťovny řidič, který opilý srazil skupinku chodců na kraji silnice, jednoho usmrtil a dalším dvěma způsobil zranění. Pojišťovně splácí více než 4,8 milionu korun. Další je mladík, který usedl za volant pod vlivem drog a usmrtil svého spolujezdce. Pojišťovně splácí 2,3 milionu. Kromě finanční náhrady škody jsou oba také trestně stíháni a hrozí jim nepodmíněný trest odnětí svobody.
Krátí se i při odmítnutí testu
Krácení, nebo zamítnutí pojistného plnění se uplatňuje v případě, kdy motorista řídil v době pojistné události vozidlo pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo se bezdůvodně odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu nebo drog.
Řidička, která na dálnici v Německu nabourala dva luxusní vozy, měla v krvi zbytkový alkohol a splácet bude téměř 600 tisíc korun," přidává Bálek další případ.
Existují i klienti, kteří se ptají, zda se mohou pojistit proti tomu, že by náhodou způsobili nehodu pod vlivem alkoholu. Velmi jsou překvapeni odpovědí, že to možné není," dodává Michaela Sitárová z oddělení regresů Allianz pojišťovny.
Zdroj: idnes.cz