Nejčastější chyby, které děláme při údržbě našich automobilů

Ruku na srdce, pravděpodobně ani vy nedodržujete všechna doporučení výrobců i automechaniků, pokud jde o údržbu vašeho vozu. Některé rady ani dodržovat nelze, nechcete-li svému autu obětovat desítky hodin měsíčně.

Redaktoři dánského automobilového magazínu však sestavili seznam největších chyb při údržbě osobních aut, která se mohou majitelům zle nevyplatit.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Odkládání servisních prohlídek

Ať se nám to líbí nebo ne, servisní prohlídky mají svůj význam. A výrobci nejlépe vědí, po jak dlouhé době či po kolika najetých kilometrech by vaše auto mělo být prohlédnuto vyškoleným mechanikem. I když se při jízdě může zdát, že všechno funguje tak, jak má, kdesi pod kapotou může být ukrytá časovaná bomba. I proto jsou v některých státech pravidelné servisní kontroly dokonce povinné.

Ignorování blikajících kontrolek

 

Podle statistik kontrolky poněkud překvapivě častěji ignorují ženy než muži. Častým důvodem je, že blikající symbol není dostatečně pochopitelný. I proto už moderní vozy používají písemná varování, která se obvykle zobrazují ihned po nastartování. Některá varování jsou skutečně marginální, třeba prasklá žárovka u osvětlení SPZ, většinou jde ovšem o závažný problém, který je třeba řešit okamžitě, abyste se vyvarovali pozdější nákladné opravě porouchané součástky.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Neměnění oleje

 
Blikající kontrolka se často týká také motorového oleje, který je třeba pravidelně měnit, aby se vám nezadřel motor. Při výměně dávejte pozor na typ oleje, pro různá auta se hodí různé. Měli byste se řídit přímo pokyny výrobce vašeho auta, případně svěřit výměnu oleje autorizovanému servisu. Využitím nevhodného oleje můžete motor nenávratně poškodit.

Mezi další typické chyby motoristů a majitelů aut patří:

  • Použití nekvalitních replik originálních náhradních dílu
  • Oprava auta svépomocí
  • Zanedbání servisu chladiče, brzd a brzdové kapaliny

 

Autor: Daniel Hamžík

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.