Nejvíce kradená auta v ČR podle značek a modelů: Jak si ho zloději vyhlídnou a kde ho ukradnou?

Nikdo nechce mít auto, o které přijde díky nenechavosti zlodějů. Některé automobilové značky se kradou více než jiné.

Jaké značky automobilů jsou nejohroženější a jaké modely si zloději vyhlížejí? U nás asi výběr nikoho nepřekvapí, záleží ale také na tom, kam člověk s autem jede. Na západ o státních hranic je poptávka jiná než u sousedů na severu.

Zájem o auta v zahraničí se projevu krádežemi i u nás

Můžeme začít rovnou polskými zloději, když byla zmíněna naše severní státní hranice. Ten, kdo by si myslel, že se nás kriminalita v sousedním Polsku netýká, mýlil by se. Velmi často totiž polští zloději aut přejíždějí k nám do Čech a tady kradou auta, se kterými rychle mizí zpět v polském vnitrozemí. Mají dokonce speciální postup, kterým matou policejní pronásledovatele. Ukradnou auto v ČR, a vyjedou s ním za hranice do Polska.

i

Jedou kolem hranice s Německem a pak přejedou do Německa. Pokud je jim polská policie v patách, pak v tomto okamžiku končí pronásledování a přenechává práci na německých spolupracovnících. Samozřejmě předání kompetence zabere nějaký čas, tím získávají zloději výhodu. Po určitém čase opět přejedou zpět do Polska a situace se opakuje. Pokud už bylo v Německu vyhlášeno pátraní a v Polsku pozastaveno, musí německá policie opět před pomyslnou štafetu zpět do Polska. A zloději opět nabírají náskok.

Automobily značky BMW se kradou snad všude

Nejvíce kradenými vozy v roce 2021 v Polsku byly modely značek Toyota, BMW a Audi. A zde se dostáváme oslím můstkem k nám do České republiky, známé jsou případy, kdy si Poláci dojeli pro Audi k nám přes hranice. A nejedná se jen o běžné modely praktických verzí s naftovými motory, reálným případem je krádež unikátního Audi RS4 s posledním atmosférickým osmiválcem.

 
i

Zajímavý naší optikou je nezájem o značku Škoda, po zmíněných TOP 3 značkách následují Volkswagen, Hyundai, Mercedes, Renault, Mitsubishi, Kia a Fiat. Zcela jiné preference mají zloději automobilů v Německu, tak jsou v kurzu luxusní SUV. Vede značka Land Rover, respektive Range Rover. Zájem je také o BMW, konkrétně o velké X modely. Další v řadě jsou pak Kia, Lexus, Toyota.

Výjimkou mezi kradenými SUV je Porsche 911

Jedná se hlavně o velká SUV a crossovery, až na konci první desítky bychom našli sportovní kupé značky Porsche, model 911. Naše Škoda je tam populární mezi chmatáky minimálně, vlastně je na tom dost dobře, méně než Škoda se krade snad jen Opel. Dlouhodobě se auta kradou nejvíce v Berlíně, naopak v Bavorsku je zvykem nechávat auta otevřená s jistotou, že zůstanou na svém místě, a samozřejmě také všechno, co řidič v odemčeném autě ponechá.

 

 

i

O BMW je zájem i u nás, v Čechách, vlastně i o ostatní německé značky. Ale vede samozřejmě značka Škoda, konkrétně model Octavia. V první pětce jsou pak také značky Vplkswagen, Ford a Mercedes, uzavřeno právě mnichovskou automobilkou. I v rámci české lokality je rozdíl mezi regiony. Malá automobilová kriminalita je na jihu, nejvíce se krade v Praze. Dále na Liberecku, zde odkaz opět na blízkost česko-polských přechodů, a ve Středočeském kraji.

 

Autor: Martin Sedláček

Zdroj: policie ČR, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.