Některé nejčastější důvody, proč auto nestartuje

Automobily jsou pro mnoho z nás téměř životně důležité a náš každodenní život je na nich do velké míry závislý. Není se proto čemu divit, že řadu lidí nepříjemně překvapí a často též vystraší, když se po otočení klíčkem nebo stisknutí tlačítka zapalování nic neděje.

Vůz nechce nastartovat. Než začnete propadat panice, zamyslete se nad důvody, které toho mohou být příčinou.

Vybitá baterie

Jedna z nejčastějších příčin, zejména v zimních měsících, nebo poté, co váš vůz byl na delší dobu odstaven a jeho baterie už nebyla nejnovější, nebo poté, co jste zapomněli vypnout světla. Pokud se pokoušíte nastartovat auto a nevidíte, že se rozsvítí kontrolky na palubní desce, ani neslyšíte otáčení motoru, je možné, že se vám vybil akumulátor. Dalším vodítkem jsou slabá nebo nefunkční světla.

Špatné připojení baterie

Tato příčina je méně častá, ale možná. Pokud vaše auto nechce nastartovat, může být špatné nebo uvolněné kabelové spojení na baterii. Vyplatí se proto připojení baterie zkontrolovat. Pokud jsou svorky uvolněné, je třeba je dotáhnout. Pokud vykazují známky koroze nebo jsou jinak znečištěné, měly by se před opětovným připojením vyčistit nebo vyměnit.

Špatný alternátor

Pokud se vám podaří nastartovat, ale auto následně jakoby zasekne, může být viníkem alternátor. Na přístrojové desce se také může objevit symbol baterie, a můžete dokonce zaznamenat zápach spáleniny.

Zanesené filtry

Stejně jako živé věci, i váš automobil musí „dýchat“.  Vzduchový filtr zachycuje silniční prach, mastnotu a nejrůznější nečistoty. Pokud ho pravidelně neměníte, kilometry a roky nahromaděné nečistoty mohou snížit průtok vzduchu do sání vašeho vozu. Stejnou příčinou může být též zanesený palivový filtr.

Problém se spínačem zapalování

Spínač zapalování přenáší energii z akumulátoru do dalších součástí vozu. Pokud do startéru nebo zapalovacího systému není přiváděno žádné napájení, jste v koncích. Jednou z nápověd je, že se vám rozsvítí světla, což znamená, že baterie funguje, ale nic jiného.

Zařazená rychlost

Vůz rovněž nenastartuje, pokud je zařazen rychlostní stupeň. Ve stresu a spěchu se to může stát. Zkontrolujte proto řadicí páku a ujistěte se, že máte zaražen neutrál nebo případně parkování.

Málo paliva 

Překvapivým, ale poměrně častým důvodem, proč auto nenastartuje, je také nedostatek paliva v nádrži. Možná jste domů dojeli ještě „na rezervu“, malé množství paliva v nádrži pak už ale nestačí k opětovnému nastartování.

 

Autor: Martina Šťastná

Zdroj: hotcars.com, carsmag.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.