Nemáte v autě klimatizaci? Nezoufejte, přinášíme několik tipů, jak se zbavit tepla postaru

Pro valnou většinu řidičů je klimatizace ve vozidle obecně naprostou nutností, a to nejen v horkých letních dnech.

Klimatizace už je dnes ve vozidlech prakticky nezbytnost – ovšem to se týká především moderních vozů. Stále však existují řidiči, kteří vlastní starší vozidla, v nichž tato funkce chybí. Lze však využít i jiné způsoby, jak si s případným přílišným teplem v autě poradit. Ostatně ani sebelepší klimatizace vám nemusí být příliš nápomocná tehdy, pokud nerespektujete některá základní fyzikální pravidla nebo plně nerozumíte tomu, jak vlastně tento systém pracuje.

Jak se zbavit tepla ve voze postaru

S absencí klimatizace se musí vypořádat v první řadě majitelé starších vozidel. Potom také řidiči, kteří mají sice novější automobil, ale jejich klimatizace je porouchaná a oni z nějakého důvodu nemají čas na její opravdu. Klíčem ke zbavení se tepla ve voze jsou obecně dva faktory. Prvním je zabránit vnějšímu teplu vozidlo ohřát, druhým je pak cirkulace vzduchu uvnitř, čehož se dá docílit průběžným otevíráním oken.


i

První faktor se dá v praxi alespoň do určité míry vyřešit kupříkladu nákupem rohoží proti slunci, které se rozhodně vyplatí nasadit na přední sklo. Chrání před přímým světlem a jsou určitou zárukou toho, že se vůz nebude v parnu tolik zahřívat. Druhý faktor je možné vyřešit například výklopnými okny. S těmi se to ovšem nevyplatí moc přehánět, protože jejich používání logicky vnese dovnitř vnější hluk, který zvláště na dálnici může být nesnesitelný.

 

 

Cirkulace vzduchu uvnitř je nade vše

Ideálním východiskem z tepelné situace je střešní okno, které při jízdě za horka řeší prakticky všechny problémy. Tímto prvkem je ovšem vybaveno jen málo typů a modelů automobilů. Navíc se nejedná o příliš oblíbené řešení. Pravdou ovšem je, že snadnost zmáčknutí několika tlačítek klimatizace nás dovedla jako její uživatele k výraznému zpohodlnění. Obdobného efektu jako při použití moderní klimatizace se dá přitom docílit poměrně jednoduše.


i

Rozdílem mezi těmito postupy a klimatizačním systémem je to, že musíme sami operovat s prostředím, i když přitom nejspíš nedosáhneme takového efektu jako při použití klimatizace vozu. Využití vnějších okolností – především přirozeného proudění vzduchu – je ovšem zdarma a jde obvykle jen o to dbát na některé věci, jimž jindy nevěnujeme pozornost. Fyzikální zákony jsou stále stejné a jde jen o to umět je využít stejně jako momentální okolnosti jízdy.

 

Autor: Jaroslav Novčák

Zdroj: AutoCar, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.