Nejlepší ochranou proti radarům je pravidelné přepínání elektronického omezovače rychlosti, hypnotizování tachometru nebo preventivní jezdění pod limitem. Nic z toho není vyloženě komfortní, a tak se stává, že i slušného řidiče přistihne radar ve chvíli, kdy jen nedává pozor. Proto se mezi lidmi rychle rozšířily všemožné navigace či jiné chytré aplikace, které na přítomnost měření rychlosti upozorňují s předstihem.
Rozumný člověk by čekal, že ti, kteří chtějí radary dodržování rychlosti vymáhat, budou za takové aplikace jen rádi, neboť to skutečně vede ke snížení rychlosti a větší obezřetnosti v místě, kde by to mělo být třeba. Realita je ale jiná. U nás je používání takových řešení dále možné, v Německu se ale hlášení příjezdu k jednomu z asi 3 500 měřících zařízení dostalo za hranu zákona.
Dosud se pohybovalo v šedé zóně legitimity, 14. února ale Spolková rada schválila novelu silničního zákona, který upozorňování na radary široce zakazuje. Němci už dříve omezili vlastnit a používat různé detektory radarů, aktuálně se ale předpis rozšířil i na navigační systémy a obdobné aplikace chytrých mobilů. Zákonodárci ovšem nebyli dokonale striktní.
Motoristé v rámci Německa mohou aplikace instalovat, při řízení je ale mohou použít jen bez funkce upozornění na měření. U navigací je tedy potřeba vypnout hlášení o radarech, aby policisté neměli důvod vypisovat pokutový blok. Novela vysloveně odkazuje na řidiče, ostatní členové posádky tedy mohou zacházet s čímkoliv, ovšem sami nesmí šoféra nijak varovat před vjezdem do sledované zóny. Jak chce ovšem policie dokázat, že spolujezdec řidiče varoval, netušíme.
Pozoruhodné je, že zákazu byla uchráněna hlášení v médiích známá také od nás. Rádiové zprávy o funkčních radarech zůstaly legální, protože jsou prý obecné a nevznikají na základě polohy vozu. Dokonce nevadí ani používání předem plánované trasy doplněné informacemi o místech měření. Totéž platí pro spuštěné aplikace bez přístupu k GPS a zobrazující jen seznam stacionárních záznamů. Jednodušeji řečeno - pokud se varování o dohledu objeví krátce před místem dozoru, bude porušen německý zákon, a to pod pohrůžkou sankce minimálně 75 Eur (1 940 Kč).
Vypadá to na dosti svérázný pokus Němců vymýtit nevymýtitelné, navíc s dost pochybnou motivací. Přesto jsme si celkem jisti, že většina německých řidičů bude nová omezení respektovat. Zda se k takovým při cestě do Německa přidáte, zvažte sami, riziko pokuty existuje a sankce jsou nemalé.
Autor: Auto Bild
Zdroj: auto bild, autoforum.cz