Neposuzujte ojetiny jen podle stavu tachometru.

Stočené kilometry se staly díky časté medializaci největším strašákem motoristů při koupi ojetiny. Téměř to vypadá, že jiné problémy a rizika při koupi ojetiny nehrozí. To však zdaleka není pravda. Skutečných a závažných problémů a podvodů existuje kolem ojetin celá řada a často zůstávají opomíjeny a zastíněny strachem z přetočených kilometrů.

Vozidlo totiž nemusí být stočeno, ale mohlo u něj dojít k závažnému poškození, které může chtít prodejce zatajit. Také se v praxi stále stává, že je nabízené vozidlo evidováno v databázi odcizených vozidel, nebo je stále financováno leasingovou společností. Dalším závažným problémem je zatajení skutečného původu vozidla, které nemusí pocházet ze země, kterou deklaruje prodejce. Ke klamání ohledně původu vozidla dochází daleko častěji, než si myslíte. Třetina vozidel ve skutečnosti pochází z jiné země, než uvádí prodejce v inzerci, což je většinou ráj ojetin - Německo. Nejzávažnějším problémem jsou odcizená vozidla se změněnou identitou pomocí padělání identifikátorů VIN. V případě, že policie v tuzemsku nebo v zahraničí zjistí, že vaše auto je právě tento případ, hrozí vám zdlouhavé a složité dokazování, že jste auto koupil v dobré víře a o krádeži jste nevěděl. Auto vám však mezitím zabaví a v horším případě už nevrátí. Nechceme planě strašit – toto se opravdu stává.

Právě z těchto uvedených důvodů systém AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz obsahuje kromě záznamů stavu tachometru také kompletní specifikace výbavy vozidel z výroby. Díky nim si zákazník může nejen prověřit, zda na vozidle má všechny položky výbavy, které na vozidle mají být z výroby, ale především pozná, zda se skutečně jedná o „originál“ vyrobené vozidlo.

Dalším významným zdrojem informací z historie vozidla jsou záznamy o pojistných událostech, resp. záznamy o dřívějších poškozeních vozidla. Cebia získává data od většiny předních pojišťoven na trhu. Zákazník se tak dozví o škodní události, která na prověřovaném vozidle proběhla a která v praxi bývá často prodejcem zatajena a vozidlo je prezentováno jako nehavarované. Naprosto drtivá většina vozidel (cca 98 %) je inzerována jako „nehavarované“, což naprosto neodpovídá realitě.

Společnost Cebia poskytuje i další služby k prověření dalších rizik spojených s koupí ojetiny. Nejjednodušší je zjistit si skutečný rok výroby pomocí systému ROKVY formou SMS. U aut z dovozu si vždy prověřte původ, tedy odkud vůz pochází, a to pomocí systému PROVIN. Nechte si odborně prozkoumat, zda vozidlo má původní identifikátory, tedy jestli není předělané, pomocí služby VINTEST se 100% garantovaným výsledkem.


V neposlední řadě je rozumné ověřit si technický stav vozidla odborníkem. V tomto směru Cebia doporučuje společnost Autotým, to jsou nezávislí odborníci na nákup ojetého auta. Po jejich kontrole budete přesně vědět, jak na tom auto po technické stránce skutečně je.

Zdroj: magazin.automodul.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.