Nepovinná výbava: Užiteční pomocníci, kteří vám usnadní život na cestách

Kromě povinné výbavy, jejíž obsah přikazuje zákon, se vyplatí mít v autě i různou další výbavu. Ta se vám může hodit v kritických chvílích. Víte, jaké pomůcky by neměly chybět ve vašem autě, přestože nejsou povinné?

Obsah povinné výbavy upravuje vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby České republiky č.j. 134/2018 Sb. Po poslední novele uvedeného zákona v ní již nenajdete ani některé pomůcky, které byly v minulosti její součástí. To, jestli je budete vozit s sebou v autě, je proto jen na vás. Nepovinná výbava, kterou doporučujeme, však může pomoci v různých nepříjemných situacích.

Tažné lano

Mnoho řidičů považuje tažné lano za součást povinné výbavy, ale není tomu tak. Ale právě díky této nevědomosti ho mnoho řidičů vozí. A to je dobře. Využijete ho v případě, že se vám nebo někomu z okolí, nečekaně pokazí auto a bude jej třeba přemístit.

Sada žárovek a pojistek

V mnoha dnešních nových autech je svépomocná výměna žárovky nemožná. Ale pokud víte, jak si svépomocí vyměnit v autě žárovku či pojistku, neměla by vám chybět náhradní sada. Za prvé si ušetříte pokutu pokud se nečekaně vypálí žárovka během cesty. Za druhé, díky tomu, že se nebudete muset přemísťovat s vypálenou žárovkou zvýšíte i bezpečnost provozu. Náhradní žárovky není třeba kupovat v drahých autorizovaných prodejnách a ani přes internet.

Hasicí přístroj

Malý hasicí přístroj je součástí povinné výbavy jen ve vybraných druzích vozidel. V osobním autě ho mít nemusíte, ale v případě nehody či poruchy elektroniky, kdy dojde ke vznícení auta vám může likvidace požáru již v zárodku ušetřit nemalé finanční prostředky.

Pracovní rukavice

Pracovní rukavice oceníte například při výměně pneumatiky či jiných nouzových opravách, jelikož je díky nim zvládnete bez zašpinění, ale v první řadě vás rukavice velmi dobře ochrání před hrozícími malými poraněními při práci na autě.

Zpráva o nehodě

Zákon o dopravních nehodách přikazuje účastníkům škodní události sepsat zprávu o nehodě, přesto tento tiskopis mít v autě povinně nemusíte. V případě, že tento tiskopis u sebe nemáte a nesepíšete jej s druhým účastníkem, škodná událost bude kvalifikována jako dopravní nehoda a k té už je třeba volat policii. A to je obvykle spojeno i s pokutou.

Škrabka na led a smetáček

Během zimních měsíců by vám v autě neměla chybět škrabka na led a smetáček. Zákon přikazuje řidiči očistit před jízdou auto od sněhu a navíc jízda s neočištěním čelním sklem může být kvůli snížené viditelnosti nebezpečná.

Startovací kabely

V zimních měsících mohou mít auta se starým akumulátorem problém se startováním a baterie se nemusí dobít natolik, aby po zastavení dokázalo auto nastartovat. Startovací kabely, díky kterým nastartujete s pomocí jiného auta, budou v takové situaci neocenitelnou pomůckou.

Více reflexních vest

V krizových situacích je třeba chránit i ostatní členy posádky. Reflexní vestu byste proto v autě měli mít nejen pro řidiče, ale každého člena posádky.

Náhradní náplň do ostřikovačů

Větší spotřebu vody v ostřikovačích můžete mít například během jízdy na dálnici, kdy je během letních měsíců čelní sklo neustále zapotřebí čistit od hmyzu. Pokud vám během jízdy dojde voda v ostřikovačích, nezbude vám nic jiného, ​​než si koupit novou na nejbližší pumpě. No voda do ostřikovačů na pumpě na dálnici vás obvykle vyjde nesrovnatelně dráž, než byste ji koupili v obchodě.

USB kabel/nabíječka na telefon

Baterky v chytrých telefonech mají nižší výdrž, než měly telefony v minulosti. Každý řidič, ale také člen posádky, ocení možnost dobít si svůj telefon během jízdy autem. Speciálně pokud nastane problém, na blízku nikdo není a je třeba přivolat pomoc.

Láhev s pitnou vodou

Zejména v letních měsících by vám v autě neměla chybět ani láhev s pitnou vodou. Nejvíce ji oceníte v situaci, kdy nečekaně zůstanete stát v několika hodinové koloně. Pobyt v autě v takové situaci bude pro vás bez vody náročný.

Náhradní rouška/respirátor

Aktuální situace nám přidala do auta ještě jeden nový prvek doporučené výbavy, který jsme v minulosti neznali – ochrannou masku na obličej.

Povinná výbava je jen základní standard, bez kterého se na cestě neobejdeme. Každý řidič by si ji měl rozšířit podle vlastních potřeb o další pomůcky. Zkontrolovat si výbavu v autě vám doporučujeme i před cestou do zahraničí. To, co u nás není povinnou výbavou, je v některých sousedních zemích nezbytností. Například v Polsku riskujete pokutu jízdou bez hasicího přístroje. V Chorvatsku vám nesmí chybět v autě tažné lano. Rozsah povinné výbavy si určuje každý stát sám, a proto její obsah není standardizovaný a stejný.

 

Autor: Vojtěch Koval, Foto: Shutterstock

Zdrpoj: autojournal.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.