Nevyrážejte o víkendu k Jadranu, radí autokluby. Čekají dopravní kolaps

Na řidiče, kteří pojedou v pátek a o víkendu na jih Evropy, čekají na silnicích komplikace. Tunel Karavanky na rakousko-slovinské hranici bude v sobotu průběžně uzavírán kvůli návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku. Český autoklub doporučuje na cestu v těchto dnech raději nevyrážet.

„Tento víkend očekáváme nejhorší dopravní situaci v době letních prázdnin směrem do Chorvatska a Itálie. Rozhodně nedoporučujeme turistům cestovat směrem na jih v pátek odpoledne a v sobotu během celého dne,“ varuje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Na zácpy a kolony na rakousko-slovinském pomezí upozorňuje i německý autoklub ADAC. S uzavírkami tunelu Karavanky je třeba počítat od 9:00 do 18:00. Přesný rozpis znám není, neboť vše bude souviset s Putinovým programem ve Slovinsku a také s aktuálními bezpečnostními opatřeními.


Omezení se vedle dálnice A2 mezi Lublaní a hraničním tunelem Karavanky bude týkat i silnic mezi Jesenicí, Krajnskou Gorou a průsmykem Vršič na severozápadě Slovinska. ADAC jako objízdnou trasu doporučuje využít rakouskou dálnici A9 přes spolkovou zemi Štýrsko a hranici překročit přes Spielfeld. Tento směr běžně využívají Češi při cestě do Chorvatska.


Ti, kdo po rakouské A10 pojedou dále, by neměli na dálniční křižovatce u Villachu pokračovat po A11 ke Karavankám, ale najet na A2, která pak v Itálii pokračuje jako A23. Za severoitalským Udine u pevnostního města Palmanova pak řidiči mohou odbočit k italskému hraničnímu přechodu se Slovinskem Gorizia, případně do Slovinska pokračovat přes Terst.

Z dálniční křižovatky u Villachu je rovněž možné jet po A2 místo k italským hranicím do Štýrského Hradce a zde odbočit na A9 ke Spielfeldu. Stejné trasy v opačném směru radí ADAC i těm, kdo se z dovolené na Jadranu budou do Rakouska či přes Rakousko vracet domů.

U Štýrského Hradce se koná velký festival
Dopravní situaci v okolí rakouského Štýrského Hradce (Graz) však zhorší Lake Festival u jezera Schwarzlsee, který probíhá od čtvrtka 28.7. až do soboty 30.7. Podle odhadů na něj míří až 120 tisíc účastníků z různých koutů Evropy. „Příjezd a odjezd účastníků velice zkomplikuje provoz ve směru do Chorvatska, jelikož jezero se nachází kousek od dálnice A9, po které jedou turisté do slovinského města Maribor,“ uvedl český autoklub.

Německý ADAC připomíná, že 30. červenec bude jedním z dopravně nejvytíženějších dnů letní dovolenkové sezony. V německých spolkových zemích Bavorsko a Bádensko-Württembersko totiž začínají prázdniny, z dalších zemí se pak na jih vydají nové turnusy. „Očekáváme tedy obrovské komplikace na cestě směrem do Chorvatska a přetížení alternativních tras,“ uvedl k tomu český autoklub.

ÚAMK také upozorňuje na opravy silnice ve Vídni. „Na hlavním tahu bude tento víkend zúžena dálnice A23 pouze na jeden jízdní pruh v každém směru. Stažení provozu do jednoho pruhu v každém směru je plánováno na noc a časy začátku i konce omezení si určí samotní stavitelé dle probíhajících prací.“

Kolony se také nejspíš budou tvořit na dálnici mezi slovinským městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj, kde doprava stála i v minulých víkendech. Z nedokončené dálnice je zde doprava stažena na dvouproudou silnici.

zdroj: zpravy.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.