Nezapomeňte na dálniční e-známky. Ceny zůstávají stejné

Ačkoliv se dá elektronická dálniční známka zakoupit kdykoliv v průběhu roku, mnozí řidiči tak činí v lednových termínech. Nastala tak ideální doba nejen pro kontrolu její platnosti, ale i pro připomenutí cen i sankcí, které vám v případě jízdy bez ní hrozí.

Na rozdíl od dřívějších papírových kupónů si u elektronické dálniční známky můžete sami vybrat, od kdy vám  začne platit. Pokud si datum nákupu nepamatujete, nabízí web edalnice.cz snadné ověření její platnosti. Stačí zde zadat vaši SPZ a systém poté ověří konkrétní datum i čas, od kdy a do kdy je daná e-známka platná.

CENA E-ZNÁMEK V ROCE 2023

Ceny e-známek zůstává i v roce 2023 stejné.

Platnost Cena
Roční 1500 Kč
Měsíční (30 dní) 440 Kč
10denní 310 Kč

*EKO cena – je určená pouze pro vozidla poháněná zemním plynem nebo biometanem (i v kombinaci s jiným palivem), přičemž poplatek na 1 rok činí 750 Kč, na 30 dnů 220 Kč a na 10 dnů 155 Kč.

Zároveň jsou některá vozidla od nákupu e-známky osvobozena. Jedná se o auta na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon. Historická vozidla, vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

KDE E-ZNÁMKU NAKOUPIT?

Nejjednodušší způsob, jak si koupit elektronickou dálniční známku, je prostřednictvím e-shopu na edalnice.cz. Stačí si ze vybrat druh dálniční známky, zadat SPZ vozu a počátek platnosti e-známky, zaplatit a je to.  Pokud vám elektronický nákup nevyhovuje, můžete se vydat na pobočku České pošty nebo na čerpací stanici EuroOil, a nákup učinit zde. Výhodou na fyzických pobočkách je možná platba v hotovosti.

JAKÉ VÁM HROZÍ POKUTY, POKUD E-ZNÁMKU MÍT NEBUDETE?

Za jízdu bez platné e-známky hrozí při kontrole ze strany Policie ČR nebo Celní správy ČR na místě pokuta až 5000 korun, ve správním řízení to může být až 20 000 korun.

 

Autor: Simona Svátková

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.