Novinky pro motoristy v zahraničí: dražší pokuty, města zavřená pro diesely

Pro každého, kdo chce cestovat autem do ciziny, je důležité vědět o nově zavedených změnách. Přinášíme přehled nejdůležitějších z nich.

Německo

Od 22. listopadu 2019 je v centru Berlína zakázán vjezd dieselových vozidel, která nesplňují emisní normu Euro 0 až 5, do jedenácti úseků (celkem osm ulic). Dotýká se to také centrální spojovací trasy - Leipziger Strasse nebo Friedrichstrasse. Důvodem k nové regulaci jsou nadměrné hodnoty oxidu dusičitého. Kdo zákaz poruší, vystavuje se pokutě minimálně 25 eur.

Nově budované hlavní letiště Německa se má otevřít 31. října 2020. Očekává se, že se staré letiště Tegel bude uzavírat 8. listopadu 2020. Ovšem od roku 2007 bylo sděleno již několik termínů otevření nového letiště a všechny byly odloženy kvůli technickým potížím.

 

Rakousko

Tarify vinět za užívání dálničních tahů v Rakousku se pro rok 2020 zvedají o hodnotu inflace, tedy 2,1 procenta. Roční dálniční známka pro osobní vozidlo vyjde na 91,10 eur, dvouměsíční stojí 27,40 eur a desetidenní 9,40 eur. V případě motocyklu roční známka vyjde na 36,20 eur, dvouměsíční stojí 13,70 eur a desetidenní 5,40 eur. Změna je i u tříkolových vozidel, která byla dříve považována za osobní vozidla a nově jsou zařazena mezi motocykly.

Kvůli inflaci zvyšuje město Vídeň od 1. ledna své parkovací poplatky o půl centu za půl hodiny. Parkování po dobu 30 minut tak stojí 1,10 eura.

Itálie

V Itálii se výrazně zpřísňují pokuty za držení záznamového nebo hovorového zařízení během jízdy čili telefonování za jízdy bez užití hands-free sady. Nově za tento přestupek zaplatíte pokutu 400 eur místo původních 165 eur a dále vám hrozí zákaz řízení vozidla na italském území po dobu 7 až 30 dnů a v případě opakování přestupku až na 3 měsíce.

Městská vláda v Benátkách chtěla už v květnu 2019 zavádět poplatek za vstup do města (nejprve v zaváděcím režimu od tří, následně od šesti až po deset eur). Vzhledem k tomu, že provedení bylo obtížnější, než se předpokládalo, byl začátek výběru poplatků odložen na rok 2020.

Španělsko

Ve Španělsku by se měl provoz ve městech výrazně zpomalit. V průběhu roku budou zřízeny zóny s omezením rychlosti na 30 km/h tam, kde má městská ulice jeden jízdní pruh v jednom směru. Jinde bude jako maximální rychlost stanoven limit 50 km/h. První města s tímto omezením budou Madrid, Barcelona, Valencia nebo Sevilla.

Ilustrační snímek
 

Kromě omezení rychlosti ve městech se drasticky zvýší pokuty za překročení maximální povolené rychlosti. Například pokud je rychlost překročena na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla o 21 km/h, hrozí sankce 300 místo původních 100 eur.

Od 1. ledna zakáže Barcelona vjezd vybraných vozidel do centra v pracovní dny od 7 do 20 hodin. Zákaz se vztahuje na vozidla s naftovým motorem s emisní normou Euro 0 až 3, s benzinovým motorem s emisní normou Euro 0 až 2 a pro motocykly a mopedy s emisní normou Euro 0 a 1. Dosud byla emisní norma platná jen v případě znečištění ovzduší. Zahraniční vozidla se tak musí registrovat na webu zberegistre.ambmobilitat.cat/.

Belgie

Od 1. ledna zavádí město Gent emisní normu pro vjezd vybraných vozidel do centra. Hranice ekozóny jsou vymezeny městským okruhem R40 obklopujícím centrum města. Zákaz se vztahuje na vozidla s naftovým motorem s emisní normou Euro 0 až 3, s benzinovým motorem s emisní normou Euro 0 a 1. Zahraniční vozidla se tak musí registrovat na webu lez.stad.gent. V druhé polovině roku se očekává stejná zóna i ve městě Mechelen.

Londýnské Houses of Parliament (ilustrační snímek)
 

Velká Británie

Kromě brexitu se řidiči musí připravit na zpřísnění pokut za držení záznamového nebo hovorového zařízení během jízdy čili telefonování za jízdy bez užití hands-free sady. Nově za tento přestupek zaplatíte pokutu až 200 liber.

Od 26. října se očekává velké zpřísnění emisních norem pro vjezd do Londýna pro nákladní vozidla.

Skotsko

Očekává se, že Skotsko zavede zákon, který zakáže parkování všech motorových vozidel na chodnících. Stejně, jako ve zbytku Velké Británie.

Rusko

Petrohrad, pak Leningrad a dnes znovu Petrohrad
 

Vstup do oblastí Kaliningradu, Petrohradu a Leningradského regionu se nedávno usnadnil, protože cestovatelé z několika zemí, mezi něž patří i Česká republika, mohou nyní zdarma požádat o elektronická víza pro krátkodobé pobyty do osmi dnů. Žádost s digitální fotografií musí být vyplněna na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace. Odkaz zde: electronic-visa.kdmid.ru

Autor: Petr Jankov, idnes.cz

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.