O řidičák přijdete hned, na vrácení si ale počkáte a sáhnete hluboko do kapsy

V centrálním registru je nyní vedeno přes 550 tisíc řidičů, kteří se dopustili přestupků v rámci bodového systému. Více než 37 tisícům z nich byl po dosažení 12 bodů odňat na rok řidičský průkaz. Přišli o něj rychle, zpět jej ale dostanou až po prokázání odborné a zdravotní způsobilosti, což se může nad rámec jednoho roku protáhnout i o měsíce, a navíc přijít na tisíce korun.

 

„Po uplynutí dvanácti měsíců zažádá řidič na příslušném městském či obecním úřadě o vrácení řidičského oprávnění. Přiložit musí doklad o úspěšném zvládnutí praktické zkoušky z jízdy a potvrzení od obvodního lékaře i akreditovaného psychologa, že je schopen řídit. Teprve pak mu je průkaz vrácen,“ sdělil Právu mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Záleží ovšem nejen na samotném řidiči, jak rychle všechny tyto povinnosti zvládne, ale také na pružnosti úředníků. Ti totiž mají na vyřízení žádosti o vrácení řidičáku celých třicet dnů. Celé martyrium tedy může trvat i několik měsíců, než se člověk opět stane plnoprávným řidičem.

Šetřit se nevyplácí

Zkoušku z praktické jízdy skládají tito řidiči za přítomnosti komisaře. Mají jen dva pokusy, a když je nezvládnou, musí znovu absolvovat celý kurz v autoškole, jako by nikdy neměli řidičák.

„Že řidič ostrou zkouškou neprojde, není výjimkou. Zvláště lidé, kteří za sebou mají třeba dvacet let za volantem, trpívají sebevědomím. Mylně se domnívají, že to i po roce bez řidičáku zvládnou bez cvičných jízd,“ řekl Právu šéf Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný.

Na otázku, jak draze vyjde vybodovaného řidiče poctivá příprava na zkoušku, Horázný odpověděl: „Ve slušné autoškole to stojí 3500 až 4000 korun. Řidič však za tuto sumu absolvuje několik jízd a oživí si i znalosti pravidel silničního provozu. Má tak velkou šanci, že zkoušku skutečně zvládne.“

O řidičák může ovšem člověk přijít i bez toho, že by nasbíral dvanáct bodů. Stačí například, když ho policisté v průběhu dvanácti měsíců přistihnou dvakrát při překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci o 20 či více km/h a mimo obec o 30 a více km/h. V tom případě mu podle zákona bude kromě tří bodů a pokuty až 5000 Kč hrozit zákaz řízení na jeden až šest měsíců.

Body si lze odepsat

„Ani těmto motoristům není po vypršení příslušné doby vracen řidičský průkaz automaticky, ale až na základě zkoušky z jízdy, psychotestu a potvrzení o zdravotní způsobilosti,“ informoval Novák.

Body jsou zaznamenávány v registru řidičů příslušným městským či obecním úřadem do pěti pracovních dnů ode dne, kdy bylo motoristovi doručeno pravomocné rozhodnutí o uložené sankci. Po dosažení 12 bodů vyzve úřad řidiče k odevzdání řidičáku. Učinit tak řidič musí do pěti dnů, a i když jej neodevzdá, přijde automaticky o řidičské oprávnění.

Podle statistiky MD má v Česku nějaký ten bod na svém kontě každý dvanáctý řidič. Když se dvanáct po sobě jdoucích měsíců nedopustí žádného bodovaného přestupku, jsou mu z konta odečteny čtyři body.

Navíc má jednou ročně možnost absolvovat školení bezpečné jízdy, za něž je jednorázový odpočet tří bodů. Těm dvanáctibodovým motoristům jsou pak s vrácením řidičáku vymazány všechny body a začínají znovu s čistým kontem.

Na dotaz, jestli jsou řidiči odepsány za příslušný rok až čtyři body i v případě, že s ním bylo zahájeno za dopravní přestupek správní řízení, Novák odpověděl: „Pokud není rozhodnutí pravomocné, body se i v takovém případě odepíší.“ Toho ovšem zneužívá nemálo řidičů, kteří se snaží správní řízení protahovat.

Zdroj: novinky cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.