O řidičák půjde žádat i tam, kde nebydlíte. Stát chystá zjednodušení

O řidičský průkaz půjde žádat i mimo místo trvalého bydliště. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra a dopravy. Pokud se jej podaří prosadit, tak lidé, kteří pracují jinde, než papírově trvale bydlí, už nebudou muset cestovat často i stovky kilometrů.

Ministerstva se shodla na tom, že by se měl celý proces žádostí a vydávání řidičských průkazů zjednodušit. Minulý týden se kvůli tomu sešla náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová s náměstkem ministra dopravy Ondřejem Votrubou.

Schůzku potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Kdy ke zjednodušení dojde, neuvedl. „Chceme lidem administrativu zjednodušit, ale na vydávání řidičských průkazů je navázána celá řada věcí. Nejprve tedy musíme přesně popsat, jaké legislativní úpravy by si nový model vyžádal,“ řekl Neřold.

Podle něj se to týká například Centrálního registru řidičů, správních poplatků či způsobu, kterým jsou údaje do systému jednotně vkládány.

I ve 21. století v době elektronizace státní správy je vydávání řidičských průkazů zbytečně složitým procesem. A to zejména pro ty, co přes týden pracují jinde, než trvale bydlí.

Pro podání žádosti je možné použít plnou moc. Ministerstvo dopravy ale nenabízí možnost stáhnout si formulář na internetu a vyplnit si ho dopředu: vyplnit se musí pouze originál dostupný na úřadě. Vyzvednout si hotový řidičský průkaz lze zatím jen osobně, nebo na základě úředně ověřené plné moci. Většině lidí tak nezbývá nic jiného, než si kvůli řidičskému průkazu vzít volno.

zdroj: ekonomika.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.