O výměnu řidičáku raději zažádejte online, úřady jsou přetížené

Návštěva úřadu je něco, co si každý raději odpustí. Někdy však není zbytí. Naštěstí je možné návštěvu co možná nejvíce zkrátit, a to pomocí online žádosti. O nový řidičák je možné požádat až tři měsíce před koncem platnosti toho starého.

Výměně řidičáku se během motoristického života nevyhne nikdo. Potřeba je jak při ztrátě, tak ale například i v případě konce jeho platnosti. Ta je zákonem omezena na 10 let, u řidičáků na nákladní auta je to pět let. Pokud policisté při kontrole zjistí, že máte propadlý řidičák, budou na věc pohlížet stejně, jako kdybyste jeli bez řidičáku. Dočkat se můžete pokuty až 2 000 Kč na místě, ve správním řízení až 2 500 Kč.

Velký pražský úřad je přetížený

Žádost o výměnu řidičáku je možné podat buď osobně na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností, nebo pomocí online žádosti. Při osobní návštěvě budete potřebovat občanku, vyplněnou žádost a stávající průkaz. Už od roku 2018 nepotřebujete fotografii, tu si úředník buď pořídí na místě, nebo použije tu, kterou má v registru. Je ale potřeba se připravit na fronty. Především pak na registru řidičů na pražském Vyšehradě.

Magistrát hlavního města Prahy informoval, že je tato pobočka přetížená. Doporučil všem žadatelům, aby využívali online rezervaci termínu návštěvy nebo nové možnosti žádat o vydání řidičského průkazu elektronicky přes Portál dopravy. Vyhnout se dlouhému čekání je možné i tak, že řidiči využijí jiná pracoviště mimo hlavní město. Online rezervace termínu zkrátí čekání, ale je to právě online žádost o výměnu, která ušetří čas asi nejvíce.

Výměna, ztráta i změna údajů

Stejně jako se digitalizuje celý svět, přechází do online světa postupně i úřady. Řidiči by proto měli dobře znát takzvaný Portál dopravy, který jim výrazně ulehčí život. V případě výměny řidičáku dobře poslouží jak v případě uplynutí jeho platnosti, tak také v případě odcizení, ztráty či změny osobních údajů.

K žádosti o výměnu řidičáku, která fakticky ruší jednu návštěvu úřadu, je potřeba mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita či eObčanka. Žádost už je automaticky předvyplněná, je jen potřeba si zkontrolovat všechny údaje včetně použité fotografie. Dále je potřeba si zvolit úřad, na kterém si hotový průkaz vyzvednete a zároveň případně odevzdáte ten starý. Požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti. Může se také stát, že nahraná fotografie v systému nebude odpovídat současné podobě. Pak je nutné se na úřad dostavit osobně a nechat se při žádosti znovu vyfotit.

„Po potvrzení správnosti údajů bude žádost odeslána prostřednictvím datové schránky fyzické osoby na podatelnu zvoleného úřadu. Je možné si také nastavit komunikační kanál, tedy SMS nebo e-mail, přes který žadatel dostane informaci o schválení či zamítnutí žádosti. Do 20 dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz bude možné vyzvednout také na základě ověřené plné moci,“ popsalo ministerstvo dopravy.

 
 
Autoři: pro iDNES.cz, Jan Němec

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.