Od 17. září platí novinka při udělování trestných bodů. Týká se každého řidiče, tedy i vás

Každý řidič bez výjimky musí vědět o změně v udělování trestných bodů. Vyčistit konto se dá rychleji než dosud.

Obvykle všechny změny, které souvisí s legislativou spojenou s řidičskými průkazy, pokutami, vůbec automobilismem obecně, nejsou pozitivní. Tedy pozitivní pro širokou veřejnost. Lidé jsou „zvyklí“ za každou změnou vidět zvýšení daní, nárůst cen nejrůznějších poplatků, zvýšení trestních sazeb. Občas se ale nějaká výjimka, která dokáže řidiče potěšit, objeví. Radovat se teď mohou polští motoristé.

Body za přestupky mají nyní omezenou platnost, o půlku

Tam začaly před pár dny platit velmi důležité změny pro všechny řidiče s řidičským oprávněním. Bez ohledu na kategorii řidičského oprávnění je to pro řidiče dobrá zpráva. Doteď v Polsku platilo, že udělované trestné body byly odmazány po dvou letech, tedy po 24 měsících. Novela přinesla volnost tamním řidičům v tom ohledu, že nyní jsou trestné body odmazány po jednom roce.

Nutno zmínit, že tyto změny se netýkají řidičů, kteří dostali pokutu a trestné body na dobu 2 let. Již udělené body platí a budou platit na následující dva roky od data přidělení. Novinka se týká přestupků spáchaných a potrestaných po 17. září 2023. Aktivní jsou také kurzy snižující trestné body. Absolvováním lze jednorázově odmazat 6 bodů z řidičského účtu. Řidiči nemohou projít kurzem častěji než jednou za půl roku.

Jaká je situace u nás v ČR? My jsme se letos naopak dočkali dalšího zpřísnění v rámci bodového systému. Je zde „zjednodušení“ v tom, že letošní novela zavádí pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body. Doteď bylo sazeb pět. U závažných přestupků se zvyšují sazby blokových pokut na místě, ty už nebudou jen symbolické. Zvyšují se horní hranice pokut ve správním řízení.

Český řidič se zbaví 3 bodů kurzem, 4 body zmizí za rok

U závažných přestupků se prodlužuje i délka doby, po kterou řidič nesmí řídit. I v ČR lze počítat s odmazáním trestných bodů. Pokud se řidič po dobu 12 měsíců od posledního započítání bodů nedopustí žádného přestupku, za který se udělují body, jsou mu automaticky odečteny až 4 body. Má-li bodů víc, tak po dalších 12 měsících bez bodovaného přestupku zmizí další 4 body. I u nás lze pak odmazat jednorázově trestné body prostřednictvím účasti v kurzu. Ten je možné absolvovat jednou za rok na jednom z vybraných míst v ČR. Stojí necelých 6 000 Kč. Řidiči pak zmizí z bodového konta 3 trestné body.

Autor: Ondřej Komárek

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.