Odhalili jsme nejčastější podvody v autoservisech. Podívejte se, na co si dát všude pozor

Některé opravy nejsou ve vašich silách, a tak jedete do servisu a spoléháte na to, že vám dají auto do pořádku. Pozor ovšem na podvodníky.

Říkáte si, že dát automobil do autoservisu je rozumné, že vám ho opraví a v pořádku odjedete domů s tím, že je auto v pořádku. To může být ale omyl. Pokud se nejedná o autorizovaný nebo prověřený autoservis, může vás taková oprava stát jen mnoho starostí a další peníze navíc. V případě výběru servisu platí heslo důvěřuj, ale prověřuj.

Použité a neoriginální díly

I přesto, že jste si objednali výměnu za nové originální díly, můžou vám v servise namontovat jiné a neoriginální. Někdy vám dokonce namontují díly z jiného automobilu, které byly již použité nebo repasované. Nakonec vám ale naúčtují částku v plné výši, protože jim je jasné, že tomu nerozumíte a nebudete to kontrolovat. Oni vydělají mnohem víc, než kdyby vám tam dali originál, a vy nic netušíte a odjíždíte.


i

V takovém případě je tu samozřejmě možnost reklamace, kterou je nutné učinit co nejrychleji. Pokud vás mechanik odmítne, můžete se obrátit na ČOI. Je dobré si vždy ověřit, jaké díly použili a zda opravdu jsou originální, nebo jsou to alespoň ty, na nichž jste se domluvili.

Neprovedená výměna dílů nebo kapalin

Přijedete do servisu s tím, že chcete vyměnit motorový olej. Byť vám to připadá jako banalita, i tady můžete narazit na podvodníky, kteří na vás chtějí vydělat. Objevují se případy, kdy technik vypustil jen část oleje a dolil olejem novým. Samozřejmě vám ale naúčtuje množství oleje, které měl vyměnit, a nový olejový filtr, který tam ale také už nemusel dát.

 

 


i

Jak vyzrát na podvodníky

V případě, že mechanikovi nedůvěřujete, nebojte se ho požádat o to, aby vám dal poškozený díl, který vyměnil za nový. Jestli vám dal díl, který je z vašeho autazjistíte jednoduše. Na internetu si zadáte výrobní číslo, které je uvedené na dílu. Následně si najdete, zda je opravdu kompatibilní s vaším vozidlem, protože díly z Fordu určitě nebudou stejné jako díly ze Škodovky.

Výběr vhodného autoservisu

Dobrý a vychválený autoservis nemusí být vždy dobrý, jen má dobrou reklamu. Vždy si dobře prověřte servis, do kterého se vydáte se svým autem. Podívejte se na internetu na jeho recenze a zeptejte se známých na zkušenosti. Ideální však bude, když budete navštěvovat pouze ten, se kterým máte vy i vaši přátelé dobré zkušenosti.

 

 


i

Vůz si vždy zkontrolujte již při převzetí, někdy ovšem můžete přetrvávající závadu objevit až cestou domů. V takovém případě se otočte a jeďte zpátky opravu ihned reklamovat. Jsou to sice starosti navíc, ale pokud si za něco takového zaplatíte, mělo by to být provedeno kvalitně. Máte také nějaké špatné zkušenosti s autoservisem?

Autor: Matěj Hrnčíř

Zdroj: YourMechanic, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.