Odstup řidičů při předjíždění cyklistů: Pravidla se zřejmě znovu změní

Od ledna platící pravidlo minimálního odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklistů auty by mohlo projít změnou. Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že u pomalého předjíždění by mohlo nově platit pravidlo bezpečného předjíždění bez stanovené vzdálenosti. 

„Zvažujeme, že u nižších rychlostí zachováme místo 1 m jen klíčové obecné pravidlo bezpečného předjíždění. Cesta je v budování vzájemného respektu,“ uvedl Kupka na Twitteru v reakci na text serveru Městemnakole.cz.

Serveru uvedl, že ministerstvo chystá návrh na zrušení odstupu 1,5 metru kvůli námitkám spolku Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Podle nich nejde na lesních cestách vůbec cyklisty při současné legislativě předjet.

Debata o úpravě se objevila na sociálních sítích ve stejný den, kdy na silnici z Rovenska do Lestkova v Českém ráji havarovalo šest cyklistů poté, co se je snažil řidič osobního auta předjet. Cyklisté jeli ve dvou řadách, řidič do jednoho cyklisty narazil a nakonec popadali všichni.

Podle Kupky statistiky ukazují, že nebezpečí nehody při předjíždění v malé rychlosti je malá. „To jsou racionální podklady pro diskusi, která by měla mít co nejvíce věcnou povahu,“ podotkl Kupka.

Autor: Jan Sůra

Zdroj: denik.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.