Ojetá auta v Česku konečně zlevňují. Dobrá zpráva pro kupce, špatná pro prodejce

Tříleté zdražování bazarových vozů je na ústupu. Zlevnění není dramatické, ale trh je na dobré cestě. Zdražovat by se už nemělo.

ětová pandemie, válka na Ukrajině, nedostatek materiálů a dlouhé čekací lhůty na nová auta. To všechno jsou faktory, které v posledních letech výrazně ovlivnily trh s ojetými vozy. V jednu chvíli se situace dostala do takového extrému, že některé mladé „bazarovky“ šlo prodat za jejich původní pořizovací cenu. Tyhle časy už jsou ale dle statistik společnosti Cebia pryč. Přišla totiž doba zlevňovaní.

CENY OJETIN NARAZILY NA STROP

Zatímco v prvním kvartálu letošního roku se ojetá auta prodávala v průměru za 299 tisíc korun, ve druhém třetině roku (od dubna do června) spadla průměrná cena na 293 000 Kč. To v přepočtu znamená zlevnění 2 procenta. Stále jsme se ale nedostali na částku z minulého roku, která byla ve stejném období o 7 tisíc korun a 2,4 % nižší (289 000 Kč).

„Ceny ojetých aut narazily na strop a přestaly růst, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří se chystají pořídit si ojeté auto. Samozřejmě ale také přestaly růst výkupní ceny vozidel, což nepotěší ty, kteří se chystali ojeté auto prodat a spekulovali na vyšší cenu,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Také dodává, že trh s ojetinami by se měl na delší dobu zastabilizovat. Neočekává se další zlevňovaní ani zdražování.

ČEŠI MÉNĚ DOVÁŽÍ ZE ZAHRANIČÍ

Zajímavé údaje přináší statistika monitorující počet dovezených ojetin ze zahraničí. Data ukazují, že čeští řidiči stále méně kupují dovážená auta a preferují český původ – přesněji o 8,3 procenta. Největší pokles pak zaznamenaly vozy z Německa. Celkově se letos v prvním pololetí registrovalo 81 369 dovezených osobních ojetých automobilů, což je o 7 938 aut méně než ve stejném období loňského roku.

NEJVĚTŠÍ ZÁJEM JE O TUZEMSKÉ MODELY

I když se český lid nedá označit za urputné vlastence, o ojeté tuzemské modely je tu velký zájem. Už tradičně se na stupni nejprodávanějších bazarových aut v roce 2023 umístila Škoda Octavia, Fabia a Superb. Zbytek mladoboleslavských modelů se pak vešel do TOP 10. V Česku si pak vůbec špatně nevede například ojetý Hyundai i30, Volkswagen Golf, Ford Focus nebo BMW řady 3.

Zajímavostí je, že v Česku má každé druhé ojeté auto pod kapotou naftový motor. Pokud to chcete čísly, tak až 49,57 % vozů pohání diesel. Elektrický pohon nemá ani jednoprocentní podíl na trhu, konkrétně 0,88 %.

Autor: Robin Běhal

Zdroj: autoweb.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.