Ojeté vozy: Na co si dát pozor při nákupu auta z bazaru

Koupě automobilu nepatří v případě většiny lidí mezi běžné každodenní činnosti. Je proto důležité se na nákup co nejlépe připravit dopředu a vědět, co nás může čekat.

Zatímco v případě nového vozu předpokládáme, že jako takový je více méně v pořádku, u nákupu ojetiny může být situace jiná. Nové auto sice má dlouhou záruku, čistou historii, nevýhodou je ale vysoká cena a hlavně není k dispozici hned. U žádaných modelů nejsou výjimkou ani roční čekací lhůty. To je vzhledem k předpokládanému zdražení nových aut důležitý fakt, který může při rozhodování zákazníků hrát roli.

Nákupu vozu zpravidla předchází průzkum trhu a zúžení výběru na několik modelů či značek. Potvrzují to i data největšího prodejce ojetin u nás. V padesáti procentech případů mají zákazníci vůz předvybraný na základě recenzí nebo zkušeností. Z toho polovina na výběru trvá, druhá polovina je ochotná svou volbu na základě doporučení přehodnotit. Jen asi čtvrtina lidí přichází do autobazaru s tím, že si vůz nechá doporučit až na místě.

Pokud se kupující v automobilech příliš nevyzná, je určitě vhodné vzít si sebou do bazaru někoho, kdo je schopen alespoň základní prohlídku vozu provést. Každý větší a zavedený prodejce to bez problémů umožňuje, včetně detailní kontroly na zvedáku či testovací jízdy. Ta je velmi důležitá a neměli bychom ji opomíjet, může totiž odhalit mnohé nedostatky, které při pouhé statické kontrole poznat nelze.

Na co se zaměřit?

První je na řadě exteriér vozu. Kontrolujte barvu a rovnoměrnost laku, jehož tloušťku lze ověřit speciálním měřičem. Prověřte spáry, spoje karoserie i uchycení jednotlivých dílů. V interiéru se zaměřte hlavně na opotřebování volantu, pedálů, řadicí páky, kryty airbagů a vzhled zavazadlového prostoru. Podívejte se i pod koberce a plastové kryty. Samostatnou kapitolou je motor. Jeho chod by měl být plynulý, bez jakéhokoliv škubání. Při testu je dobré zrychlit až do maximálních otáček. V záběru by neměly být žádné prodlevy nebo ztráty výkonu. Důležitá je i prohlídka podvozku. Zaměřte se na korozi výfuku, stav uložení náprav a jejich součástí. Zkontrolujte sjetí pneumatik. Jakákoli nepravidelnost znamená problém v geometrii či tlumičích.

Více než třetina vozů se kupuje na úvěr

Ohledně potřebné dokumentace nezapomeňte na dva osobní doklady. Hodí se i v případě, že vůz kupujete na úvěr, což je dnes ve větších autobazarech naprosto běžný způsob nákupu. V autocentrech bylo prostřednictvím úvěru v tomto roce financováno 39 % všech nákupů. Doporučujeme vše si důkladně promyslet, v současné situaci by ale přílišné otálení mohlo být na škodu. Vývoj trhu ukazuje, že příští rok ceny vozů půjdou nahoru.

Se smlouvou nespěchejte a čtěte pozorně

Pro administrativní část nákupu vozu si určitě vyhraďte čas nutný k prostudování kupní smlouvy a příslušné dokumentace. Je velmi důležité ji důkladně pročíst, protože můžete v textu objevit různá úskalí, jako jsou skryté poplatky, smluvní pokuty či zkrácení záruční doby. Na nejasnosti se ptejte a nechte si vše vysvětlit. K zakoupenému vozu samozřejmě žádejte veškerou dokumentaci.

Autor: Vojtěch Koval, Foto: Shutterstock

Zdroj: autojournal.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.