Pět rad, jak změnit pojišťovnu a ušetřit za povinné ručení

AKTUALIZOVÁNO: Povinné ručení musí platit všichni, v nabídce českých pojišťoven je ale jistá možnost výběru. Víte, jak změnit pojišťovnu?

Kdo nechce platit dál zbytečně moc, může se bránit. Vypovědět stávající smlouvu, najít novou pojišťovnu s lepšími podmínkami a uzavřít nový kontrakt. Tohle je pět rad, jak si poradit se změnou pojišťovny a platit za povinné ručení méně.

1. Změňte pojišťovnu
Jistě, je to otázka setrvačnosti, možná lenosti, víme sami u sebe, jak to chodí a než by se člověk leckdy odhodlal k nějaké akci pro pár korun, raději vše nechá při starém. A to je právě chyba, protože během času se ve výsledku z korun stanou tisícikoruny a podmínky pojistného plnění nemusejí nákladům na pojištění odpovídat. Takže pokud vám pojišťovna zdraží pojistné nebo nejste spokojení, ukončete smlouvu a změňte pojišťovnu.

2. Reagujte ihned
Zdražili vám povinné ručení? Ukončit smlouvu můžete ihned, v případě zdražení povinného ručení má ale klient pojišťovny poměrně volné ruce. Zákon totiž pojišťovnám ukládá povinnost informovat klienty o jakékoli změně pojistného na další pojistné období, a to minimálně dva měsíce před ukončením daného pojistného období. V případě, že vám pojišťovna povinné ručení zdraží, můžete do jednoho měsíce od oznámení této změny smlouvu ukončit. Smlouva zanikne ke konci pojistného období. Výhodnější produkt lze sjednat okamžitě online.

3. Smlouvejte
Jedna věc je uzavřít smlouvu po internetu, tam obvykle bývají nastavené zajímavější podmínky než když vyrazíte někam „na přepážku,“ ale to neznamená, že i když se rozhodnete pro osobní kontakt, nutně musíte platit víc. Naopak, jednotliví pracovníci mají obvykle možnost bonusů a slev a těmi lze pojistné ponížit.

4. Myslete nejen na auto, ale i na zdraví
Jasně, jsme na Autowebu a tak řešíme (hlavně) auta, ale když už jednou s pojišťovnou komunikujete, podívejte se nejen na povinné ručení, ale také na havarijní, úrazové, protože při rozsáhlejší smlouvě s více produkty můžete dostat zajímavější podmínky. A kdy můžete změnit pojišťovnu? Zpravidla jednou do roka.
Povinné ručení se většinou sjednává na dobu neurčitou a automaticky se prodlužuje, pokud jej jedna ze stran nevypoví. Abyste pojistnou smlouvu řádně ukončili, je nutné, aby pojišťovna výpověď obdržela nejméně 6 týdnů před jejím výročím. Výpověď nicméně můžete podat kdykoli během pojistného roku a smlouva bude vždy ukončena až k datu konce pojistného období.

5. Vyvažte se ze smlouvy
Další způsoby, jak změnit pojišťovnu? Řešením, jak se vyvázat z předražené pojistky, může být také uložení registračních značek do depozita, byť na jeden den. Tento krok se však kvůli správnímu poplatku vyplatí pouze v případě vyšších úspor na pojistném. Pojistnou smlouvu lze rovněž vypovědět do dvou měsíců od jejího sjednání bez uvedení důvodu nebo do tří měsíců od pojistné události. Ukončení pojistné smlouvy je samozřejmě možné i při změně vlastníka.

zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.