Podvody při prodejích aut – kradená auta

Víte, na co si dát pozor při nákupu vozidla z hlediska jeho právního původu? Odhalte časté finty, kterými se podvodníci snaží prodat kradené auto.

Problematika legalizace kradených aut jejich dalším prodejem nic netušícím kupujícím je starým dobrým trikem, který podvodní prodejci používají, aby zastřeli původ kradeného vozidla. Pojďme se společně podívat na některé problematické a rizikové body prodeje a nákupu ojetých vozidel.

Základní právní fintou, na kterou prodejci sázejí, je ustanovení obchodního zákoníku, které umožňuje nabýt vlastnictví k věci i od nevlastníka, tj. i nabytí vlastnictví kradeného vozidla tak, aby se o něj právoplatný majitel už nemohl přihlásit, resp. aby se nemohl domáhat jeho vydání na kupujícím. Jedná se jmenovitě o ustanovení §446:

„Kupující nabývá vlastnické právo i v případě, kdy prodávající není vlastníkem prodávaného zboží, ledaže v době, kdy kupující měl vlastnické právo nabýt, věděl nebo vědět měl a mohl, že prodávající není vlastníkem a že není ani oprávněn zbožím nakládat za účelem jeho prodeje.“

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.