Podzim je tady, pozor na srážky se zvěří. Jak se správně zachovat po nehodě?

Společně s jarem je aktuální roční doba nejnebezpečnější z hlediska nehod, v nichž figuruje lesní a polní fauna. Poradíme, jak se chovat při srážce i po ní.

Dle statistik panuje v podzimním období zvýšené riziko srážek se zvěří, protože se více kryje čas, kdy ještě panuje hustší provoz s dobou, kdy zvířata vyrážejí za potravou. Jde o soumrak a úsvit, při kterém jsou srny, divoká prasata a další aktivní.

K nehodám dochází častěji za snížené viditelnosti, proto se vyplatí nepodcenit stav světlometů, snížit rychlost a mít oči na stopkách. Obecně lze jen doporučit přizpůsobení tempa aktuálním podmínkám, například na mokré nebo zasněžené vozovce se před zvěří hůře brzdí i vyhýbá.

Co dělat při nehodě se zvěří?

Pokud vám zvíře skočí do cesty a srážka je nevyhnutelná, volte čelní náraz. Určitě se nevyplatí strhnout volant a vlétnout třeba bokem do lesa, následky takové bouračky mohou pro váš vůz znamenat konečnou. A pro posádku konec konců také. Příď průměrných vozů na českých silnicích vás při srážce dobře ochrání a nejsme ve Finsku, kde se potulují půltunoví losi, kteří při nehodě způsobí extrémní škody. Po srážce spusťte výstražná světla, vezměte si reflexní vestu a místo nehody označte výstražným trojúhelníkem.

Pokud došlo k úmrtí nebo vážnému zranění zvířete, je vaší povinností vždy zavolat policii. A to i v případě, že na vozidle nemáte žádnou škodu. Policie musí uvědomit strážce honitby, který zajistí odvoz sraženého zvířete a jeho následnou likvidaci podle pravidel.

Pokud nehodu nenahlásíte a zvíře si odvezete s vidinou kančího guláše nebo srnčího ragú, dopouštíte se pytláctví, za které hrozí tučná pokuta. Zvíře může mít také nemoc, ze které vám v případě konzumace hrozí vážné zdravotní problémy. Místo nehody je zapotřebí pečlivě vyfotit a zvíře také, tyto materiály slouží jako podklady pro pojišťovnu. Klasické povinné ručení srážky se zvěří nekryje, je nutné zvolit připojištění nebo zvolit vhodné havarijní pojištění.

 

Autor: Richard Herbich

Zdroj: autorevue.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.